از ۲۹ میزان، روز ملی زبان اوزبیکی، امروز (شنبه، ۳۰ میزان) از سوی شماری از فرهنگیان، استادان دانش‌گاه‌ها، جوانان و صدها تن از باشندگان فاریاب، در شهر میمنه، مرکز این ولایت، بزرگ‌داشت شد.

سیدتاج‌الدین تاشقین بهائی، یکی از زبان‌شناسان زبان اوزبیکی، در این محفل می‌گوید که نیاز است در ولایت‌هایی که شهروندان اوزبیک زندگی می‌کنند، زبان اوزبیکی در دانش‌گاه‌ها و مکتب‌ها تدریس شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی آقای بهائی، هم‌اکنون زبان اوزبیکی تنها در مکتب‌های ولایت‌های فاریاب و سرپل تدریس می‌شود و در دیگر ولایت‌های هم‌جوار مسئولان محلی حکومتی مانع تدریس این زبان شده اند.

آقای بهائی، از مسئولان وزارت معارف کشور می‌خواهد که در پیوند به تدریس زبان اوزبیکی در مکتب‌های دیگر ولایت‌‎ها، هم‌کاری و توجه جدی کنند.

حفیظ‌الله معتصم باالله، رییس معارف فاریاب، در این محفل از نبود کتاب‌های اوزبیکی در مکتب‌ها انتقاد می‌کند و می‌گوید که مکتب‌های این ولایت نیاز جدی به کتاب اوزبیکی دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی رییس معارف فاریاب، بارها به وزارت معارف نیز این مشکل را در جریان گذاشته و وزارت نیز تعهد سپرده است که کتاب‌های اوزبیکی و ترکمنی ارسال می‌شود. او می‌افزاید که در صورت رسیدن این کتاب‌ها، مشکلات ۹۰ درصد مکتب‌های فاریاب حل خواهد شد.

در همین حال، فرهنگیان فاریاب از نبود مطبوعات چاپی برای کتاب‌های زبان اوزبیکی و رسانه‌ی مستقل اوزبیکی در کشور که تمام نشراتش به زبان اوزبیکی باشد، نیز خبر دادند و خواهان پشتیباتی حکومت در این زمینه‌ها شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: