جهان در بیش‌تر از دو سال گذشته برای رسیدگی به مسئله‌ی افغانستان با برگزاری نشست‌هایی در سطوح مختلف و نقاط گونه‌گون جهان کوشیده ‌است. در موج تازه‌ای از این نشست‌ها، دست‌کم چهار نشست در یک ماه پسین در باره‌ی افغانستان برنامه‌ریزی شده که از این میان نشست بیشکک و نشست دوحه در باره‌ی افغانستان برگزار شده و دو نشست دیگر که شامل نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره‌ی افغانستان و نشست وزارت امور خارجه‌ی امریکا در باره‌ی زنان افغانستان است، در روزهای ۲۶ و ۲۷ ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد.

امارت اسلامی در واکنش به این نشست‌ها، حضور خودش را برای نتیجه‌دهی هر گونه نشست در باره‌ی افغانستان مهم می‌داند. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، با بی‌نتیجه‌خواندن نشست اخیر دوحه تأکید می‌کند که نتیجه‌دهی نشست‌ها نیازمند حضور امارت اسلامی و صداقت کشورها در برابر افغانستان است.

مجاهد در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما خواهان این هستیم که هر نشستی که به هر سویه و به هر عنوان برگزار می‌شود، افغانستان باید در آن جا باشد و از خود نمایندگی بکند و کشورها هم صادقانه با افغانستان هم‌کار باشند تا بتوانیم موضوعات را حل کنیم.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

از سویی هم، برخی از آگاهان نیز نگاه دوگانه‌ی کشورها نسبت به افغانستان و نبود صداقت لازم کشورها در باره‌ی افغانستان در نشست‌ها را، از چالش‌های اساسی این گونه نشست‌ها می‌دانند.

محمدزلمی افغانیار پوپل، رهبر حزب همبستگی ملت واحد افغانستان، در این باره می‌گوید: «در بیش‌تر از دو سال گذشته ده‌ها بار در رابطه به افغانستان در سطح بین‌الملل نشست‌هایی برگزار شده و چندین نشست را سازمان ملل متحد مدیریت کرده؛ اما این نشست‌ها به جز از اعلامیه صادرکردن، منفعتی برای مردم افغانستان نداشته است.»

با این حال، برخی دیگر از آگاهان برگزاری نشست‌ها در باره‌ی افغانستان را، از آن جهت مهم می‌شمارند که جهان برای حل مشکلات افغانستان توجه و تمرکز دارد و پیشنهاد می‌کنند که امارت اسلامی بایستی از این نشست‌ها به عنوان یک فرصت برای کشور بهره ببرد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ضیا حسینی، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره دیدگاه خود را چنین بیان می‌کند: «یقیناً امارت اسلامی با یک بازی درست و اساسی می‌تواند از کنفرانس‌های جهانی استفاده بکند. اگر از  این  نشست‌ها استفاده شود که بار دیگر افغانستان جایگاه خود را به دست آورد و تبدیل به یک تمرکز جهانی شود، می‌شود از این نشست‌ها استفاده‌ی درست صورت بگیرد.»

گفتنی است که نشست اخیر دوحه، یکی از مهم‌ترین نشست‌های جهان در باره‌ی افغانستان بود که روسیه آن را «شکست‌خورده» بیان کرد؛ اما امریکا و اتحادیه‌ی اروپا آن را مفید خواندند که نشان‌دهنده‌ی نبود انسجام لازم جهان نسبت به افغانستان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: