محمد عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، امروز (سه‌شنبه، ۱۸ ثور) در یک نشست مردمی در شهر چاریکار، مرکز پروان، می‌گوید که شرکت نمایندگان امارت اسلامی در نشست‌های بین‌المللی، پذیرش نمایندگی‌های سیاسی از سوی کشورها و برقراری روابط دیپلماتیک آنان با امارت اسلامی، نشان‌دهنده‌ی به‌رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست از سوی کشورها است.

او می‌افزاید: «تبلیغ می‌شود که امارت اسلامی در انزوا قرار دارد، این گونه نیست؛ ۳۸ نمایندگی سیاسی که سفارت‌ها و کنسول‌گری‌ها شامل آن است، ما در دنیا داریم و از جهان سفارت‌ها و کنسول‌گری‌هایش در افغانستان باز است. در دولت‌های اسلامی کنفرانس‌هایی که بود، نمایندگان امارت اسلامی حضور داشت‌. رسمیت به چه معنا؟»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در بخشی دیگر از سخنانش از بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم اطمینان می‌دهد و می‌گوید که کار روی نهایی‌سازی نصاب آمورشی جریان دارد و در این بخش پیش‌رفت صورت گرفته است.

او می‌افزاید: «تنها در بخش علوم عصری مکتب‌ها در یک حد بند است؛ اما پالیسی امارت اسلامی این نیست که نمی‌شود، رهبر امارت اسلامی به سرپرستی رییس دادگاه عالی برایش کمیسیون تعیین کرده؛ روی نصاب از گذشته کار را شروع کرده، امید این مشکل هم حل شود.»

در سوی دیگر، نورالله نوری، سرپرست وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل، می‌گوید که جهان در آینده‌ی نزدیک امارت اسلامی را به رسمیت خواهد شناخت.

او می‌افزاید: «فردا یا پس‌فردا نظام به رسمیت شناخته می‌شود؛ انتظار باید کرد؛ بی‌صبری نکنیم؛ تشویش نکنیم. هنوز سه سال از حاکمیت امارت اسلامی گذشته است؛ ما برای به‌رسمیت‌شناسی منتظر استیم؛ آن‌ها مصلحت‌های خود شان را ندارند و ما مصلحت‌های خود ما را داریم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مقام‌های امارت اسلامی، در این نشست مردمی بر فراگیربودن نظام کنونی نیز اشاره می‌کنند و می‌گویند که ساختار نظام کنونی افغانستان، دربرگیرنده‌ی همه اقوام بوده و امارت اسلامی نظام فراگیر تشکیل داده است.

نشست مردمی در پروان، به هدف گفت‌وگو با باشندگان این ولایت و شرکت‌سازی مشکلات آنان با مقام‌های امارت اسلامی، امروز برگزار شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: