وزارت صنعت و تجارت، امروز (پنج‌شنبه، ۲۱ سرطان) در برنامه‌ای در کابل از «روز ملی صادرات» گرامی‌داشت کرد.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، در این برنامه می‌گوید که صادرات افغانستان در مقایسه با سال‌های گذشته ۱۵۰ درصد افزایش یافته و کالاهای بازرگانی افغانستان اکنون به بیش از ۷۰ کشور صادر می‌شود. او می‌افزاید: «صادرات افغانستان در سه سال اخیر خورشیدی از نظر کمیت و کیفیت رشد چشم‌گیری داشته،۱۵۰ درصد افزایش یافته و ارزش آن به دو میلیادر دالر امریکایی رسیده؛ اکنون در ۲۴ سکتور تجارتی به بالاتر از هفتاد کشور صادرات جریان دارد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که کالاهای صادراتی افغانستان شامل میوه‌های خشک و تازه، گونه‌های سبزی، زعفران، سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، زغال‌سنگ و دیگر اقلام می‌شود.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، می‌گوید که به هدف معیاری‌سازی روند صادرات افغانستان، قرار است شش زون پروسس صادرات کالاهای بازرگانی، در شش ولایت ایجاد شود. او، از بازرگان می‌خواهد که کالاهای شان را مطابق معیارهای بین‌المللی صادر کنند. «شش زون پروسس صادرات برای معیاری‌سازی کالاهای صادراتی کشور در در ولایت‌های کابل، هرات، کندهار، بلخ و کندز ساخته می‌شود و ما از بازرگانان می‌خواهیم که با معیارهای بین‌المللی صادرات کنند.»

یونس مومند، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان اما می‌گوید که افزایش تعرفه‌های گمرکی شماری کشور‌ها بر کالا‌های بازرگانی افغانستان و مشکلات در سیستم بانکی در بیرون از کشور، از چالش‌های جدی در برابر بازرگانان و انتقال‌ کالاهای بازرگانی افغانستان است. مومند می‌گوید: «۲۰ درصد مشکلات ما در بیرون از کشور است که این مشکلات در انتقال پول، به‌رسمیت‌شناخته‌نشدن امارت اسلامی و افزایش تعرفه‌های گمرکی برخی کشور بر کالا‌های تجارتی افغانستان است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

مقام‌های امارت اسلامی در این برنامه، از شهروندان خواستند که برای پشتیبانی از صنعت‌کاران و حمایت از تولیدات داخلی، از محصولات ساخت افغانستان استفاده کنند.

گفتنی که در حاشیه‌ی این برنامه قرارداد فروش ۱۰ هزار تُن پنبه به ارزش ۲۵ میلیون دالر امریکایی میان یک شرکت داخلی و یک شرکت چینی به امضا رسید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: