مسئولان در وزارت صحت عامه‌ی حکومت سرپرست، امروز (سه‌شنبه، ۲۲ جوزا) به سلاموطندار می‌گویند که در دو ماه گذشته رویدادهای مثبت بیماری تب کانگو در افغانستان، ۳۸ درصد افزایش یافته است.

شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید که در پنج ماه گذشته ۲۰۳ رویداد مثبت تب کانگو در کشور ثبت شده است و از این میان، شش تن در نتیجه‌ی ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او می‌افزاید: «طی دو ماه گذشته رویدادهای مثبت تب کانگو در افغانستان بیش‌تر شده و ۳۸ درصد افزایش یافته و در پنج ماه گذشته ۲۰۳ رویداد مثبت تب کانگو در کشور ثبت شده که شش مورد آن فوتی است.»

تب خون‌ریزی‌دهنده‌ی کانگو، یک بیماری ویروسی و کشنده است که از طریق گزیدن کنه داخل بدن حیوان شده و پس از آن از طریق تماس یا خوردن گوشت آلوده به آن، به انسان انتقال می‌یابد.

در همین حال، شماری از پزشکان، تب شدید، سردردی، درد عضلات، کمردردی، سرخی چشم و افسردگی و عصبانیت را، از نشانه‌های عمده‌ی تب کانگو عنوان‌ می‌کنند.

فریدالله عمری، ترینر متخصص شفاخانه‌ی انتانی کابل، برای پیش‌گیری از مبتلاشدن به این بیماری، می‌گوید: «اگر در قسمت وجود ما زخم باشد، از نزدیک‌شدن به حیوان جلوگیری کنیم و نیز زمانی که قربانی می‌کنیم، باید دست‌کش، ماسک و عینک و موزه داشته باشیم و پس از آن پاک شسته شود.»

با این حال، مسئولان در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گویند که به منظور پیش‌گیری از گسترش بیماری کانگو، کارزار ضدعفونی‌کردن مواشی را در سراسر کشور آغاز کرده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مصباح‌الدین مستعین، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «به منظور جلوگیری از شیوع بیماری، کارزار ضدعفونی‌کردن حیوانات را در بازارهای خریدوفروش در سراسر کشور آغاز کرده‌ایم و نیز در باره‌ی شیوع این بیماری به مردم آگاهی‌دهی می‎‌کنیم.»

گفتنی است که سال گذشته‌ی خورشیدی ۲۴۴ تن به بیماری کنگو مبتلا شدند که از این میان ۱۰۰ تن جان باختند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: