مسئولان در وزارت صحت عامه، به سلام‌وطندار می‌گویند که در سال گذشته ۱۱۴ تن در نتیجه‌ی ابتلا به بیماری «تب کانگو» در افغانستان جان داده اند که در مقایسه با سال پیش آن، افزایش را نشان می‌دهد.

فخرالدین استانکزی، رییس بیماری‌های واگیردار وزارت صحت عامه، می‌گوید که در سال گذشته ۱۲۳۸ تن به بیماری تب کانگو مبتلا شده اند؛ در حالی که این رقم در سال گذشته‌ی آن، به ۴۳۱ تن می‌رسید.

او می‌افزاید: «این بیماری افزایش یافته است. در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۲۳۸ واقعه ثبت شده است که از آن جمله، ۱۱۴ تن جان باخته اند؛ در حالی که در سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۳۱ واقعه ثبت شده است و ۱۱ تن جان باخته اند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

تب خون‌ریزی‌دهنده‌ی کانگو، یک بیماری ویروسی و کشنده است که از طریق گزیدن کنه داخل بدن حیوان می‌شود و پس از آن، از طریق تماس یا خوردن گوشت آن به انسان انتقال می‌یابد.

درهمین حال، مسٔولان در شفاخانه‌ی انتانی شهر کابل، می‌گویند که بیماری کانگو همه‌ساله در پایان ماه حمل گسترش می‌یابد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

فرید‌الله عمری، ترینر متخصص شفاخانه‌ی انتانی کابل، تب شدید، سردردی، درد عضلات،گرفتگی گردن، کمردردی، سرخی چشم و افسردگی را از نشانه‌های ابتلای فرد به تب کانگو، عنوان می‌کند.

او می‌افزاید: «افرادی که در بدن خود زخم دارند باید به کشتارگاه‌ها نزدیک نشوند؛ بدون دست‌کش به حیوانات دست نزنند و هم‌چنان زمانی گوشت حیوانات را پخته می‌کنند تلاش کنند که حرارت بلند داده شود.»

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری سال گذشته برای پیش‌گیری از گسترش بیماری تب کانگو کارزار ضدعفونی‌کردن حیوانات را در بازارهای خرید‌وفروش حیوانات در کابل آغاز کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: