مسئولان در وزارت صحت عامه، می‌گویند که در ماه گذشته‌ی میلادی ۲۶۵ مورد بیماری تب کانگو در افغانستان به ثبت رسیده که در مقایسه با ماه پیش‌تر آن که ۸۴ مورد بوده، چهار درصد افزایش داشته است.

شرافت زمان، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون ۲۱ تن در اثر ابتلا به بیماری تب کانگو جان باخته است. او می‌‌افزاید: «از آغاز سال روان میلادی تا اکنون ۲۱ تن در اثر ابتلا به بیماری تب کانگو جان باخته است؛ در می ۸۴ مورد بیماری کانگو ثبت شده بود و در ماه بعدی آن ۲۶۵ مورد ثبت شده است که افزایش چهار درصدی را نشان می‌دهد.»

شماری از مبتلایان به بیماری تب کانگو که در شفاخانه‌ی انتانی کابل بستری اند، می‌گویند که در اثر گزیدن کنه به این بیماری دچار شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همایون که قصابی داشته و اکنون به بیماری تب کانگو دچار شده است، می‌گوید: «در روز عید قربانی کرده‌ام و همان حیوان کنه داشت و کنه مرا گزید؛ پس از چند روز به این بیماری دچار شدم.»

اکرم که از چند روز به این سو به بیماری تب کانگو مبتلا شده است نیز، می‌گوید که به دلیل بی‌توجهی و رعایت‌نکردن توصیه‌های بهداشتی به این بیماری دچار شده است. او می‌‌افزاید: «از دیگر شهروندان می‌خواهم در هنگام نزدیک‌شدن به حیوانات دست و صورت خود را بپوشانند و پس از تماس با آن‌ها، دست‌های خود را بشویند تا به این بیماری مبتلا نشوند.»

تب خون‌ریزی‌دهنده‌ی کریمه یا کانگو، یک بیماری ویروسی و کشنده است که از طریق گزیدن کنه داخل بدن حیوان می‌شود و پس از آن، از طریق تماس یا خوردن گوشت آلوده به آن، به انسان انتقال می‌یابد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شماری از پزشکان، تب شدید، سردردی، درد عضلات، گرفتگی گردن، کمردردی، سرخی چشم، افسردگی و عصبانیت را از نشانه‌های عمده‌ی ابتلا به بیماری تب کانگو عنوان می‌کنند.

فرید‌الله عمری، ترینر متخصص شفاخانه‌ی انتانی، از مردم می‌خواهد که برای پیش‌گیری از ابتلا به بیماری تب کانگو، توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند. او می‌افزاید: «اگر دست ما زخم می‌داشته باشد، باید به حیوان نزدیک نشویم و زمانی که حیوان را ذبح می‌کنیم باید دست‌کش، عینک، ماسک داشته باشیم تا از خطر ابتلا به بیماری کانگو در امان باشیم.»

در سال گذشته نیز، هزار و ۲۴۴ مورد بیماری تب کانگو در افغانستان ثبت شده و نزدیک به ۱۰۰ تن در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: