یک پزشک در کابل، برای نخستین بار با فراهم‌کردن حس‌گر شنوایی (حلزون شنوایی) و ایجاد مرکز درمانی، زمینه‌ی درمان افراد که به گونه‌ی مادرزادی ناشنوایی دارند را، فراهم کرده ‌است.

غفورشاه سروری، متخصص گوش و گلو، می‌گوید که اگر در تهیه‌ی حس‌گر شنوایی و عمل این بیماران، حکومت سرپرست و نهادهای امدادرسان با او هم‌کاری کند، می‌توانند بیماران بیش‌تری را با هزینه‌ی کم درمان کند.

او می‌افزاید: «اولین بار است که در افغانستان، بیماران ناشنوا یا افرادی که شنوایی کم‌تری دارند، این پروسه برای شان آغاز شده است؛ نسبت به کشورهای منطقه قیمت‌ها در داخل کشور چهار تا پنج هزار دالر ارزان‌تر است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

این پزشک، تأکید می‌کند که اگر امکانات بیش‌تری در دست‌رس داشته باشد، روزانه تا ۱۰ فرد دچار ناشنوایی را درمان می‌تواند.

سفی‌الله اوریاخیل، متخصص داخله و هم‌کاری این پزشک نیز، می‌گوید که پیش از این افراد دچار ناشنوایی، ناچار بودند برای درمان بیماری شان به بیرون از کشور بروند.

او می‌افزاید: «بیمارانی که به کشورهای دیگر می‌روند، هزینه‌ی پاسپورت، ویزا و دیگر مصرف‌های شان می‌شود؛ در حالی که در کشور خود ما اگر امکانات باشد با نیم قیمت این بیماران درمان می‌شوند.»

در سوی دیگر شماری از بیمارداران، می‌گویند که توان درمان بیماران شان را با هزینه‌ی بلند ندارند. آنان، خواستار فراهم‌شدن زمینه‌ی درمان بیماران شان در داخل اند.

قدریه که دختر ۲۵ ساله‌اش را برای درمان نزد این پزشک آورده است، می‌گوید دخترش پس از درمان بهبود یافته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «دخترم گوشش نمی‌شنوید، در شبرغان، مزار و پاکستان عمل کرده‌ایم؛ اما بهتر نشد؛ حالا این جا آوردم؛ گوشش شنوایی پیدا کرده است؛ در گذشته پول زیاد مصرف کرده‌ایم؛ اما او شنوایش را به دست نیاورد.»

احمد‌شعیب که برادرزاده‌اش را برای درمان آورده است نیز، می‌گوید: «زمانی که به  دنیا آمد، شنوایی نداشت. درمان زیاد کرده‌ایم در بیرون از کشور؛ ده سال پیش عمل شد در پاکستان؛ اما فایده نکرد. حالا این جا آورده‌ام که درمان شود.»

شیوه‌ی درمان این بیماران در درمانگاه این پزشک، با نصب یک حس‌گر شنوایی در گوش درونی ( زیر پوست) از طریق عمل و نصب وسیله‌ی دیگر بیرون از گوش انجام شده و بیمار را قادر به شنیدن صداهای بیرونی می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: