مسئولان ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیتۀ ملی المپیک امروز در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، دربارۀ دستاوردهای یک سالۀ این اداره به رسانه‌ها معلومات ارائه کردند.

نظرمحمد مطمئن، سرپرست ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیتۀ ملی المپیک، در این نشست می‌گوید که تلاش می‌کنند برای بانوان در کشور یک مجتمع ورزشی ویژه ایجاد کنند تا بانوان ورزش‌کار به راحتی بتوانند به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهند.

او می‌افزاید: «موضوع ایجاد مجتمع ورزشی ویژۀ بانوان را با المپیک آسیایی و جهانی در میان گذاشته‌ایم. آنان در زمینه قول هم‌کاری داده‌اند. کارهای ابتدایی یا طراحی این مجتمع انجام شده است و ان‌شاءالله در آینده یک مجتمع ورزشی ویژۀ بانوان خواهیم داشت.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ نظرمحمد مطمئن، «اداره‌های جهانی ورزش در برخی موارد بهانه‌جویی می‌کنند و وقتی ما در رقابت‌های جهانی شرکت می‌کنیم، آنان دربارۀ بازگشایی مکتب‌های دخترانه سوال می‌کنند.»

با این حال، او تأکید می‌کند که ورزش باید از سیاست دور نگه داشته شود و جهانیان به‌منظور تقویت ورزش افغانستان باید بیش‌تر هم‌کاری کنند. به گفتۀ او، امارت اسلامی به هیچ عنوان از ورزش بانوان جلوگیری نمی‌کند.

آقای مطمئن می‌افزاید: «جامعۀ جهانی تاکنون به من نگفته است که ادارۀ ورزش افغانستان بسته شود، اما این بار درخواست بزرگی از من کردند که از اختیار من خارج است. به من گفتند که مکتب‌های دخترانه باید باز شوند و اگر این مکتب‌ها باز نشوند، احتمال دارد روی ورزش نیز تأثیر بگذارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نظرمحمد مطمئن می‌گوید که قوی‌ترین ورزش‌کاران کشور به دلیل‌های مختلف از کشور رفته‌اند، به همین دلیل، در میدان بازی نیز دستاوردهای خوبی وجود نداشته است. او می‌افزاید که ورزش‌کاران ام‌سال در رشته‌های مختلف تنها ۱۴ مدال به‌دست آورده‌اند.

گفتنی‌ست که پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی و وضع محدودیت‌ها بر زنان، شمار زنان ورزش‌کار در کشور کاهش چشم‌گیری داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: