مسئولان صحی در ولایت هرات با نگرانی از بی‌توجهی مردم نسبت به رعایت نکته‌های ایمنی می‌گویند که در یک ماه گذشته در این ولایت، ۳ تن در اثر گازگرفته‌گی جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت هرات به سلام‌وطندار می‌گوید که با سردشدن هوا، آمار گاز‌گرفته‌گی و زغال‌گرفته‌گی در این ولایت افزایش یافته است.

به گفتۀ سخنگوی ریاست صحت هرات، در یک ماه گذشته روزانه ۵ تا ۱۰ تن در اثر گازگرفته‌گی و زغال‌گرفته‌گی در شفاخانه‌های دولتی و خصوصی این ولایت ثبت شده‌اند که از این میان، ۳ تن جان باخته و متباقی پس از گرفتن اکسیژن و توصیه‌های لازم مرخص شده‌اند.

سخنگوی ریاست صحت هرات از شهروندان می‌خواهد به‌خاطر پیش‌گیری از خطر گازگرفته‌گی و زغال‌گرفته‌گی، نکته‌های ایمنی را رعایت کنند.

فرهاد افضلی، مسئول بخش عاجل شفاخانۀ حوزه‌یی هرات نیز به سلام‌وطندار می‌گوید که با سردشدن هوا در یک ماه گذشته، ۱۴ مورد گازگرفته‌گی به بخش عاجل این شفاخانه ثبت شده است که از این میان ۳ تن جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

افضلی دلیل افزایش موارد گازگرفته‌گی و زغال‌گرفته‌گی را بی‌توجهی خانواده‌ها می‌داند و می‌گوید که در بیش‌تر این موارد، خانواده‌ها هنگام خواب بخاری‌های گازی‌شان را روشن مانده بودند.

او می‌گوید: «از روزی که هوا سرد شده، ۱۴ بیمار به علت گازگرفته‌گی از منطقه‌های مختلف شهر هرات به اتاق عاجل آورده شده که از این جمله، ۳ نفر را به حالت فوت‌شده آوردند و متباقی بعد از اهتمامات لازمه مرخص شدند.»

متخصصان صحی نیز از شهروندان می‌خواهند تا زمانی که زغال خوب تازه‌ نشود، از آن در گرمای خانه استفاده نکنند و هم‌چنان روزانه چند مرتبه هوای اتاق‌های‌شان را تخلیه کنند.

افزایش موارد گازگرفته‌گی در هرات در حالی‌ست که ۳ سال پیش رئیس‌جمهور غنی، هنگام گشایش پروژۀ تاپی به شهروندان وعده سپرد که پس از دو سال از طریق این پروژه به خانه‌های مردم گاز خواهد آمد؛ اما با گذشته ۳ سال این وعدۀ رئیس‌جمهور در حد شعار باقی مانده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: