مسئولان عبادت‌گاه‌های شهروندان سیک و هندوی افغانستان، می‌گویند که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، بیش از ۹۰۰ شهروند سیک و هندو، افغانستان را ترک کرده و اکنون شمار اندکی از آنان در کشور باقی مانده اند.

آنان با نگرانی از وضعیت شهروندان سیک و هندو، تهدیدهای امنیتی را مهم‌ترین دلیل ترک افغانستان از سوی شهروندان سیک و هندو، عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

من‌ مهندسنگ کورانا، مسئول عبادت‌گاه‌های شهروندان سیک و هندو، به سلام‌وطندار می‌گوید: «پس از حاکمیت امارت اسلامی بیش از ۹۰۰ تن از شهروندان سیک و هندو در افغانستان حضور داشتند و امارت اسلامی هم به آن‌ها وعده‎ی تأمین امنیت داده بود؛ اما پس از حمله در کارته پروان، بیش‌تر سیک‌ها و هندوها کشور را ترک کردند و فعلاً تعداد هندوهایی که در کشور زندگی می‌کنند، به ۴۰ تن می‌رسند.»

در همین حال، یکی از شهروندان سیک و هندو که به دلیل تهدیدهای امنیتی از گرفتن نامش خودداری می‌کند، می‌گوید که ترک افغانستان به او سنگینی می‌کند و تا زمانی که مجبور نشود، در کشور باقی خواهد ماند.

او می‌افزاید: «وطن، وطن است و خاک وطن در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود. همین گونه که پدر و مادر یاد آدم نمی‌رود، وطن هم یاد آدم نمی‌رود و این کشور را ترک نخواهیم کرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در چند سال گذشته، عبادت‌گاه‌های شهروندان سیک و هندو، بارها هدف حمله‌های انتحاری و انفجاری قرار گرفته و از این گروه قومی_مذهبی، قربانی گرفته است.

در آخرین مورد، در ۲۸ جوزای سال روان معبد شهروندان سیک و هندو در کارته‌ پروان هدف حمله قرار گرفت و در آن یک شهروند سیک و یک نیروی امارت اسلامی کشته شد. پس از این حمله، ۵۵ شهروند سیک و هندو، در پروازی ویژه در میزان سال روان، افغانستان را به مقصد هند ترک کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: