عمران خان، نخست‌وزیر و ستارۀ پیشین کریکت پاکستان پس از رأی دادگاه عالی این کشور علیه خودش، اعلام کرد که تا آخرین «توپ» برای پاکستان می‌جنگد و به مبارزه ادامه خواهد داد.

او این موضوع را شب گذشته پس از اعلام رأی دادگاه عالی پاکستان دربارۀ انحلال پارلمان این کشور، در توییترش نوشته است. عمران خان هم‌چنان نوشته است که روز جمعه خطاب به مردم سخن‌رانی خواهد کرد.

این در حالی‌ست که دادگاه عالی پاکستان انحلال پارلمان این کشور را غیرقانونی خوانده و آن‌ را دوباره احیا کرده است. این دادگاه رد طرح رأی عدم‌ اعتماد به عمران خان را هم خلاف قانون اعلام کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پارلمان پاکستان به پیشنهاد عمران خان، نخست‌وزیر و تأییدی رئیس‎‌جمهور این کشور منحل شده بود. دادگاه عالی پاکستان اما روز گذشته این کار را خلاف قانون اساسی این کشور دانسته و گفته که نخست‌وزیر حق توصیه به رئیس‌جمهور برای انحلال پارلمان را نداشته است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که دادگاه عالی این کشور به اسد قیصر، رئیس پارلمان پاکستان دستور داده است تا جلسۀ روز شنبه، نهم آپریل را در ساعت ۱۰ صبح فرا خواند تا طرح رأی عدم‌ اعتماد به نخست‌وزیر به رأی‌گیری گذاشته شود.

در حکم دادگاه عالی پاکستان آمده است: «اگر رأی عدم‌ اعتماد به نخست‌وزیر به نتیجه برسد، پارلمان نخست‌وزیر جدید را منصوب می‌کند.» رئیس قوۀ قضائیۀ پاکستان حکم نایب رئیس پارلمان این کشور مبنی بر رد طرح رأی‌ عدم‌ اعتماد به عمران خان را نقض مادۀ ۹۵ قانون اساسی این کشور اعلام کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

قرار بود روز یک‌شنبه، چهاردهم حمل/فروردین طرح رأی عدم‌ اعتماد به دولت عمران‌ خان رأی‌گیری شود؛ اما قاسم خان سوری، نایب رئیس پارلمان پاکستان این طرح را غیرقانونی خواند و آن‌ را رد کرد. او گفته بود حرکتی را که برای تغییر رژیم در نظر گرفته شده بود، رد کرده است و «من این موضوع را به همۀ ملت تبریک می‌گویم.»

پس از آن‌که طرح رأی‌ عدم‌ اعتماد به دولت عمران خان رد شد، او از عارف علوی، رئیس‌جمهور پاکستان خواست که پارلمان را منحل کند تا انتخابات جدید برگزار شود. عارف علوی نیز پارلمان پاکستان را به خواست عمران خان منحل اعلام کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: