صبور حسینی، باشندۀ ولایت هرات یکی از ده‌ها بیناجنس در افغانستان است که اکنون در میان مرگ و زنده‌گی دست‌وپنجه نرم می‌کند. او بیناجنس شناخته‌شده در هرات است که یک‌ونیم ماه پیش در مرکز این ولایت مورد حملۀ افراد ناشناس قرار گرفته و لت‌و‌کوب و حتا یک پایش هم سوختانده شده است.

صبور به منظور درمان به کابل آمد، اما پس از آزمایش‌های انجام‌شده معلوم شد که در اثر واردشدن ضربه به سر و صورت صبور، او از چشم‌و‌گوش چپِ بینایی و شنوایی‌اش را برای همیشه از دست داده است.

فریدون فکوری، مدیر تئاتر هرات و فردی که صبور حسینی را برای درمان در کابل هم‌راهی می‌کرد به سلام‌وطندار می‌گوید، در نتیجۀ ضرباتی که به سر و صورت صبور وارد شده، در کنار از دست‌دادن بینایی یک چشم و شنوایی یک گوش او، رشته‌های عصبی‌اش نیز آسیب دیده است. به گفتۀ فکوری، به دلیل آسیب‌دیدن رشته‌های عصبی، هرازگاهی بالای صبور شوک می‌آید و کنترل خود را از دست می‌دهد.

وضعیت صبور پس از لت‌و‌کوب

آقای فکوری می‌افزاید، پزشکان معالج صبور، او را جواب داده و گفته‌اند که بینایی و شنوایی صبور درمان ندارد. به گفتۀ مدیر تئاتر هرات، صبور اکنون در میان مرگ و زنده‌گی دست‌وپنجه نرم می‌کند و اگر توجهی به وضعیتش نشود، از دست خواهد رفت.

مدیر تئاتر هرات هم‌چنان می‌گوید، اکنون بیش از ۴۰ بیناجنس در افغانستان با او در تماس‌اند که همه در حبس خانه‌گی به سر می‌برند.

آقای فکوری می‌افزاید که افراد ناشناس صبور را به یک خانه برده بوده و چاقو را روی گاز داغ کرده و به پای صبور چسبانده‌اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که براساس قانون، آنان مکلف‌اند از افراد آسیب‌پذیر پشتی‌بانی کنند.

پای زخمی و سوختانده‌شدۀ صبور حسینی

سخنگوی والی هرات از آماده‌گی ادارۀ محلی این ولایت به‌خاطر هم‌کاری و پشتی‌بانی از هم‌چو افراد آسیب‌پذیر خبر می‌دهد و می‌گوید که اگر چنین افراد به نهادهای مربوط از تهدید جانی بر خود شکایت کنند، نهادهای مسئول مکلف‌اند از از آنان محافظت کنند.

به گفتۀ آقای فرهاد، تاکنون هیچ شکایتی از سوی صبور حسینی به ادارۀ محلی ثبت نشده است.

صبور در یکی از مکتب‌های دورافتادۀ ولایت هرات به آموزگاری و تدریس کودکان مشغول است و اخیرا او در یکی از سریال‌های محلی نقش بازی کرده است.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: