آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، حمله‌های اخیر در افغانستان را محکوم کرده است. او امروز با پخش اعلامیه‌یی گفته که این حمله‌ها جان غیرنظامیان بسیاری از جمله شیعیان و کودکان را گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل افزوده که حمله علیه غیرنظامیان براساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه، به‌شدت ممنوع است. او تأکید کرده است که «غیرنظامیان هدف نیستند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گوترش از همه طرف‌ها خواسته است که حفاظت غیرنظامیان را در نظر بگیرند و از مصونیت اقلیت‌های قومی و مذهبی و هم‌چنین حق آنان برای اجرای آزادانۀ مراسم مذهبی‎‌شان به این سازمان اطمینان دهند.

این در حالی‌ست که روز چهارشنبه، چهارم جوزا سه انفجار پی‌هم در مربوطات ناحیه‌های پنجم و دهم شهر مزارشریف رخ داد. در عین حال، مسجدی در چهارراهی ترافیک شهر کابل نیز گواه انفجاری بود. این انفجارها شماری کشته و زخمی برجای گذاشت.

در واکنش به این حمله‌ها رینا امیری، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای زنان و حقوق بشر افغانستان، گفت که امارت اسلامی باید امنیت مردم را تأمین کند. او در توییترش نوشت که «این حمله‌های شوم هیچ هدفی جز ویرانی به مردم بی‌گناه افغانستان که به اندازۀ کافی رنج کشیده‌اند، به بار نمی‌آورد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای افغانستان، نیز گفت که کشورش حمله‌ها در کابل و مزارشریف را محکوم می‌کند. او به خانواده‌های قربانیان ابراز تسلیت کرد و افزود که این خشونت‌ها هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: