شماری از باغ‌داران در کندهار، می‌گویند که از یک سو آفت‌های گیاهی به محصولات انار در این ولایت، آسیب‌ رسانده و از سوی دیگر، در هنگام صادرات آن با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند. آن‌ها، می‌افزایند که افزون بر این، جانب پاکستان نیز در مرز سپین‌بولدک برای شان مشکل ایجاد می‌کند.

این باغ‌داران، از حکومت سرپرست می‌خواهند که برای صادرات محصولات انار به کشورهای آسیایی و اروپایی، راه‌های بدیل فراهم کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عصمت‌الله، باغ‌داردر کندهار، می‌گوید: «محصولات امسال خیلی ضعیف است؛ زیرا آفت زده است. از امارت اسلامی می‌خواهیم برای ما دهلیزهای هوایی ایجاد کند تا انار به کشورهای دیگر صادر شود.»

سلطان‌محمد، دیگر باغ‌دار در کندهار، از مسئولان می‌خواهد که برای صادرات حاصلات انار این ولایت، سهولت ایجاد کنند. «در افغانستان سودی ندارد؛ زیرا این جا خیلی فراوان است و سیرانه فروخته می‌شود. هم‌چنان قیمت انار در حال حاضر ۶۰۰ یا ۷۰۰ کلدار است. بنا بر این، از امارت اسلامی می‌خواهیم که انارها را به کشورهای دیگر صادر کند.

در همین حال، شماری از تاجران انار در کندهار، نیز می‌گویند که در هنگام برداشت محصولات، پاکستان همواره گذرگاه سپین‌بولدک را می‌بندد و تاجران و باغ‌داران نمی‌توانند محصولات شان را به موقع انتقال بدهند.

نانی‌آغا، تاجر میوه‌ی تازه در کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که تا چندین روز به موترهای انتقال میوه اجازه‌ی ورود به پاکستان داده نمی‌شود که در نتیجه، میوه‌ها فاسد می‌شوند و تاجران، نمی‌توانند آن را بفروشند. او، می‌گوید: «امسال خریدوفروش انار در پاکستان بسیار مشکل است، با آن هم، تلاش می‌کنیم این مشکل را حل کنیم؛ اما هزینه‌ها زیاد است، تیل قیمت است، در پاکستان برای ما مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند، در حالی که مشکلات ما در داخل افغانستان هم کم نیست.»

با این حال، مسئولان اتاق تجارت کندهار، نیز با تأیید مشکلات موجود، می‌گویند که جانب پاکستان به آنان وعده سپرده است که در زمینه‌ی صادرات و انتقال میوه، در برابر تاجران مشکلی ایجاد نشود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالباقی، معاون اتاق تجارت کندهار، می‌گوید که انار کندهار اکنون بدون کدام مشکل و به گونه‌ی عادی به پاکستان و از طریق آن، به هند صادر می‌شود. او، می‌افزاید: «امسال در جریان صادرات میوه‌، با پاکستان مشکلی نداریم؛ زیرا سه ماه پیش و قبل از رسیدن فصل برداشت میوه‌های تازه، با آن‌ها جلسه داشتیم. ما با کنسول‌ پاکستان و رییس ارتباط خارجه‌ی آنان در کندهار، نشست داشتیم و آنان قول دادند که در جریان صادرات میوه، مشکلی پیش نخواهد آمد و مالیات اضافی نیز وضع نخواهد شد.»

به گفته‌ی تاجران افغان، پاکستان، در هنگام برداشت میوه در افغانستان، به بهانه‌های مختلف مسیرهای تورخم و سپین‌بولدک را می‌بندد و زیان‌های مالی بسیاری به آن‌ها وارد می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: