دانش‌مندان فسیل‌هایی را کشف کرده‌اند که ممکن است قدیمی‌ترین عضو شناخته‌شدۀ یک گروه از دایناسورها به‌نام تیتانوسورها باشد که بزرگ‌ترین حیوان‌های خشکی در تاریخ زمین بوده‌اند. پژوهش‌گران روز دوشنبه اعلام کردند که این فسیل متعلق به نوعی از دایناسورها به‌نام نینجاتیتان است که ۱۴۰ میلیون سال پیش و در دورۀ کریتاسیوس می‌زیسته‌اند. آنان این‌گونه دایناسور را مربوط به تیتانوسور می‌دانند، گروهی از دایناسورهای گیاه‌خوار با گردن دراز که روی چهار ستون، شبیه به پا راه می‌رفتند.

این اسکلت ناتکمیل باقی‌مانده از این‌گونه دایناسورها در صحرای پتاگونین ارجانتین که در جنوب شهر نئوکوین قرار دارد، کشف شد. پژوهش‌گران می‌گویند، نینجاتیتان نشان داد که تیتانوسورها به‌عنوان یک گروه خیلی پیش‌تر از آن‌چه که قبلاً تصور می‌شد، روی زمین پدیدار شدند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

پابلو گلینا، نویسندۀ اصلی این پژوهش و پژوهش‌گر در شورای ملی تحقیقات علمی و فنی ارجانتین می‌گوید: «این قدیمی‌ترین رکورد یا ثبت شناخته‌شده نه‌تنها در ارجانتین که در سراسر جهان است. تیتانوسورها در مناطق مختلف جهان ثبت شده‌اند، اما قدیمی‌ترین رکوردها یا ثبت‌های شناخته‌شده امروزی‌تر از این یافته هستند.»

نینجاتیتان با طول ۲۰ متر از جمله دایناسورهای بزرگ به‌شمار می‌رفت، اما این دایناسورها در مقایسه با تیتانورسورهای پس از خود نظیر دایناسورهای ارجانتینوسوروس با طول ۳۵ متر، خیلی کوچک‌تر بودند. پژوهش‌گران می‌افزایند که وجود چنین تیتانوسورهای اولیه در پاتاگونیا، این مفکوره را تقویت می‌کند که منشای این‌گونه دایناسورهای نیم‌کرۀ جنوبی بوده باشد. این یافته‌ها در نشریۀ علمی امیگین یانا چاپ شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

تیتانوسورها بخشی از دایناسورهای بزرگ‌تر به‌نام ساروپدوس هستند که گونه‌های دیگری با طراحی بدن مشابه مانند برانتوسوروس و دیپلودوسوس را نیز شامل می‌شود. این‌گونه دایناسورها در دورۀ جوراسیک و پیش از دورۀ کریتاسیوس در آمریکای شمالی می‌زیستند.

شماری از دایناسورهای گونۀ تیتانوسور مانند ارجانتینوسوروس، پاتاگوتیتان و داردنوتوس که در پاتاگونیا زنده‌گی می‌کردند، به جثه‌های بزرگ رسیدند. خوزه لوئیز کاربادیلو، یکی دیگر از پژوهش‌گران به یک نشریۀ دانشگاهی محلی گفته است که پیشینۀ بقایای دایناسورهای نینجاتیتان می‌تواند این فکر را در ذهن مردم بیندازد که این استخوان‌ها متعلق به یک گروه از دایناسورهاست که پیش از تایتانوسورها می‌زیسته‌اند.

او می‌گوید: «شناخت از تیتانوسورها در پاتاگونیا، به حدود کم‌تر از ۱۲۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد.»

منبع: سی‌ان‌ان

برگردان: علی احمدی

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: