الهام محمدوف، سفیر آذربایجان در کابل، روز چهارشنبه، ۲۵ دلو، در دیداری با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، نامه‌ی رسمی وزارت امور خارجه‌ی آذربایجان در باره‌ی گشایش سفارت این کشور در کابل را، به امیرخان متقی تقدیم کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست، روز پنج‌شنبه، ۲۶ دلو، در حساب کاربری اکس خود نوشته که در این دیدار در باره‌ی آغاز روابط دیپلماتیک میان افغانستان و آذربایجان، هم‌کاری‌های اقتصادی و دیگر موضوع‌ها گفت‌وگو شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست، گشایش سفارت آذربایجان در کابل برای نخستین بار و فرستادن دیپلمات به سطح سفیر را، پیش‌رفت مهم‌ در روابط دوجانبه دانسته و آن را نشان دوستی خوب افغانستان و آذربایجان خوانده است.

امیرخان متقی روابط افغانستان و آذربایجان را تاریخی خوانده و به سفیر آن کشور اطمینان داده که وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی آماده است با سفارت آذربایجان در کابل هم‌کاری لازم کند.

سرپرست وزارت خارجه‌، ضمن یادآوری دیگر فرصت‌ها در روابط دوجانبه، گفته است که راه لاجورد اهمیت ویژه‌ای برای افغانستان دارد و افغانستان می‌تواند با فعال‌شدن این دهلیز به اروپا وصل شود. او افزوده که امارت اسلامی خواهان ارتقای سطح حضور دیپلماتیک در سفارت افغانستان در باکو، پایتخت آذربایجان است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

بلخی گفته است: «آقای الهام محمدوف گفت آذربایجان به حاکمیت و استقلال افغانستان احترام دارد و در امور داخلی افغانستان دخالت نمی‌کند. وی از این که افغانستان همیشه از تمامیت ارضی آذربایجان حمایت کرده است، سپاس‌گزاری کرد.»

بر اساس گفته‌های بلخی، سفیر آذربایجان در کابل گفته این نخستین بار در تاریخ است که سفارت آذربایجان در کابل گشایش می‌یابد. محمدوف، افزوده است ظرفیت‌های خوب هم‌کاری در بخش‌های مختلف میان دو کشور وجود دارد که می‌تواند به سود دو کشور ثابت شود.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: