مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گویند که در نتیجه‌‌ی سرازیرشدن سیلاب‌های مدهش روزهای پسین در ولسوالی‌های مرغاب و چهارسده‌ی غور، یک تن جان باخته است و دو تن دیگر زخمی شده اند. مسئولان، می‌افزایند که در این سیلاب‌ها بیش از ۵۰۰ خانواده خانه‌های شان را ترک کرده اند.

مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اما از سرازیرشدن سیلاب‌ها در غور اظهار بی‌خبری می‌کنند. مسئولان در این  وزارت، به سلام‎‌وطندار می‌گویند که در نتیجه‌ی رویدادهای ناشی از سرازیرشدن سیلاب‌ها در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه‌ی گذشته در ۱۴ ولایت کشور، ۱۵ تن جان داده اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمد عبدالله‌‌جان سایق، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید که در نتیجه‌ی این سیلاب‌ها، ده‌ها خانه‌ی مسکونی به گونه‌ی کلی و قسمی ویران و بیش از ۲۰۰۰ رأس مواشی نیز تلف شده است.

او می‌افزاید: «در اثر سیلاب در ۱۴ ولایت مانند هلمند، میدان‌وردک، خوست، لغمان، غور، فراه، جوزجان، تخار، سرپل، بادغیس، فاریاب، کندز، هرات و ارزگان، ۱۵ تن جان باخته اند و ۱۴۰ خانه به گونه‌ی کلی و قسمی ویران و ۲۱۲۵ رأس مواشی تلف شده است. ده‌ها هزار جریب زمین کشاورزی هم از بین رفته است.»

در همین حال، شماری از باشندگان ولایت‌هایی که در نتیجه‌ی سرازیرشدن این سیلاب‌ها خانه‌های شان ویران و زمین‌های کشاورزی شان از بین رفته است، به سلام‌وطندار می‌گویند که هنوز هیچ کمکی از سوی حکومت سرپرست دریافت نکرده اند.

امید، باشنده‌ی نیمروز، می‌گوید که سیل در این روستا بیش از ۲۰۰۰ جریب زمین کشاورزی را ویران کرده است. او می‌افزاید: «همین زمین‌های ما را کامل تخریب کرده است. در قریه‌ی ما ۳۰۶۲ جریب زمین است که کم‌تر از ۵۰۰ جریب آن سالم مانده، دیگر همگی آن تخریب شده است.»

عبدالهادی، باشنده‌ی شهر فراه که سیلاب‌های پسین زیان‌های هنگفت مالی به باشندگان این شهر وارد کرده است، نیز می‌گوید که هنوز کمکی دریافت نکرده اند. او می‌افزاید: «ما که از سیلاب‌های اخیر خساره‌مند شده‌ایم، هنوز کمکی دریافت نکرده‌ایم و هرازگاهی می‌گویند که ما می‌آییم و سروی می‌کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این همه، مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌افزایند که از آغاز سال روان خورشیدی تا کنون، به بیش از ۲۶ هزار خانواده‌ی آسیب‌دیده از سیلاب‌ها کمک توزیع کرده اند.

بر بنیاد آمارهای این وزارت، از آغاز سال روان خورشیدی تا کنون، در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیلاب‌ها در ولایت‌های مختلف کشور بیش از ۱۰۰ تن جان باخته و نزدیک به ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: