شماری از کشاورزان در سرپل که با هزینه‌ی ۱۰۰ هزار تا ۱۲۰ هزار افغانی بر گستره‌ی حدود ۳۰ جریب زمین کنجد کاشته اند، می‌گویند که در سال روان، به دلیل خشک‌سالی‌های پی‌هم، حاصل خوبی به دست نیاورده و متضرر شده اند.

امین‌الله، کشاورز در سرپل، می‌گوید که به دلیل نباریدن باران، بیش‌تر حاصلات کنجد در زمینش از بین رفته است. او، می‌افزاید: «ضرر دیده‌ام و مشکلات این است که کنجد را شیره زده؛ اما پول نداریم که دوا بگیریم و دست‌رسی نداریم. به دهقانان کمک شود که مفاد آن به هر دو طرف می‌رسد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

شایسته‌خان، دیگر کشاورز در سرپل، نیز می‌گوید که تا کنون در زمینه‌ی رشد کشاورزی در این ولایت، هیچ کاری انجام نشده است و با گذشت هر سال، کشاورزان بیش‌تر متضرر می‌شوند. «ما هر سال کاشت می‌کنیم تا حاصلات خوب به دست بیاوریم؛ اما بیماری‌های نباتی و شیره، ضرر رسانده است و هیچی به ما نمی‌ماند. ما می‌خواهیم به ما کمک شود و دوا بدهند.»

کشاورزان در سرپل، خواستار توجه جدی مسئولان و نهادها به بخش کشاورزی در این ولایت اند.

مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری سرپل، می‌گویند که در سال روان در حدود یک هزار و ۵۲۰ هکتار زمین کشاورزی کنجد کاشت شده که بر اساس برآورد این ریاست، از آن ۴۲۴ تُن کنجد حاصل برداشت خواهد شد.

عبدالقادر وحدت، رییس زراعت سرپل، اطمینان می‌دهد که برای بهبود وضعیت بخش کشاورزی در این ولایت، به کشاورزان روش‌های مدرن کشاورزی را آموزش می‌دهند. او، می‌افزاید: «خشک‌سالی‌ها دهقانان را متضرر ساخته است، اگر بارندگی‌ها صورت می‌گرفت، حاصلات کنجد خیلی زیاد می‌شد؛ اما متأسفانه للمی در این سال بسیار کم حاصل داده و دهقانان متضرر شده اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

کشاورزان در سرپل، خواهان فراهم‌شدن آب مورد نیاز کشاورزی، ایجاد سردخانه‌های معیاری و بازار فروش و صادرشدن محصولات کشاورزی به کشورهای دیگر اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: