هم‌زمان با پخش خبرهایی پیرامون جابه‌جایی شماری از جنگنده‌های بی ۵۲/B۵۲ آمریکایی در میدان‌هوایی العدید در قطر، این‌جا در افغانستان نگرانی‌ها مبنی بر وضعیت پسا بیرون‌شدن نظامیان آمریکایی‌ بالا گرفته است. اما مقام‌های ارشد امنیتی امروز در یک نشست خبری‌ در کابل با این‌که تروریسم را تهدید جدی می‌دانند، می‌گویند که نیروهای امنیتی کشور توانایی حراست از خاک و مردم‌شان را دارند.

احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی می‌گوید که هنوز هم عناصر و بقایای گروه‌های تروریستی در افغانستان فعال‌اند و فعالیت این گروه‌ها افغانستان، منطقه و جهان را به گونۀ جدی تهدید می‌کند. به گفتۀ آقای سراج، آنان با سی‌‌آی‌ای و دیگر دستگاه‌های جهانی در تماس‌اند و روی راهبرد تازه‌یی برای مبارزه با تروریسم کار می‌کنند.

احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی می‌گوید که هنوز هم عناصر و بقایای گروه‌های تروریستی در افغانستان فعال‌اند و فعالیت این گروه‌ها افغانستان، منطقه و جهان را به گونۀ جدی تهدید می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور نیز می‌گوید، طالبان با غرور کاذب به این باور رسیده‌اند که از راه جنگ بر افغانستان حاکم می‌شوند. او از طالبان می‌خواهد که به ندای صلح که خواست‌ همۀ شهروندان افغانستان است، پاسخ دهند. به گفتۀ آقای محب، تأخیر در نشست استانبول روشن می‌سازد که طالبان به صلح متعهد نیستند و جنگ می‌خواهند.

او می‌گوید: «می‌خواهم این اطمینان را برای مردم و همسایه‌های افغانستان بدهم که نیروهای امنیتی افغانستان بالای مملکت و وضعیت تسلط دارند و آماده‌اند و توانایی این را دارند که اگر دشمن کدام برنامۀ شوم داشته باشد، پاسخ آن را بدهند.»حیات‌الله حیات، سرپرست وزارت داخله نیز در این نشست بر توانایی نیروهای امنیتی تأکید می‌کند و به مردم افغانستان اطمینان می‌دهد که آنان آمادۀ دفاع از خاک کشورشان هستند.

پیش از این نیز نگرانی‌ها از چه‌گونه‌گی تأمین امنیت و راه‌اندازی عملیات‌ها پس از بیرون‌شدن نظامیان خارجی وجود داشت، اما اکنون با نزدیک‌شدن زمان بیرون‌شدن سربازان آمریکایی، این نگرانی بیش‌تر از هر زمانی افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: