مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، امروز(سه‌شنبه، ۱ جوزا) در یک نشست خبری در کابل، می‌گویند که در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیلاب‌های ۱۱ روز گذشته در افغانستان، ۲۹۴ تن جان باخته و ۲۶۶ تن دیگر زخمی شده اند.

محمد عبدالله‌جان سایق، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید که این سیلاب‌ها بیش‌ترین زیان را به باشندگان بغلان، غور، تخار، فاریاب، بدخشان، سمنگان، بادغیس، بامیان و کاپیسا وارد کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «در سیلاب‌های پسین در کشور، ۲۹۴ تن جان باخته و ۲۶۶ تن دیگر زخمی شده اند؛ افزون بر این، ۱۴ هزار و ۹۲۳ خانه به گونه‌ی کلی و قسمی تخریب و شش هزار و ۶۵۵ رأس مواشی نیز تلف شده است.»

سایق، تغییرهای آب‌وهوایی را عامل اصلی سرازیرشدن سیلاب‌های ویران‌گر در افغانستان می‌داند و از جامعه‌ی جهانی می‌خواهد که افغانستان را در این بخش پشتیبانی و به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های پسین کمک کند.

سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، هم‌چنان می‌گوید که به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های پسین در شماری از ولایت ۲۰ میلیون افغانی توزیع شده است.

در سوی دیگر، دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های‌ انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا) در افغانستان، با پخش اعلامیه‌ای از جامعه‌ی جهانی خواستار پشتیبانی فوری از افغانستان برای مبارزه با تغییرهای آب‌وهوایی شده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در بخشی از اعلامیه‌ی این نهاد، آمده است: «از جامعه‌ی جهانی می‌خواهیم که به افغانستان کمک کند تا این کشور خود را برای مقابله با تغییرهای آب‌وهوایی آماده کند؛ سیلاب‌های آنی هفته‌ی گذشته در افغانستان، آسیب‌پذیری این کشور را بیش‌تر کرده است.»

افغانستان ششمین کشور متأثر از تغییرهای آب‌وهوایی است. اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست، پیش از این اعلام کرده بود که افغانستان برای پاسخ‌گویی و کاهش تأثیرهای منفی تغییرهای آب‌وهوایی، به ۲۲ میلیارد دالر نیاز دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: