فلیپ کازنت، سفیر پیشین ایالات متحدۀ آمریکا در جمهوری کوزوو، گفته است که حکومت آمریکا یک قطعۀ ویژه از سربازان و کوماندوهای افغان در ارتش آمریکا به‌وجود بیاورد؛ زیرا واشنگتن پس از حملۀ روسیه به اوکراین، نیاز به اعزام نیروی جنگاور به اروپا دارد.

کازنت که از سال ۲۰۱۸ تا همین اواخر سفیر آمریکا در کوزوو بود، در مقاله‌‌یی برای مرکز تحقیقاتی تحلیل سیاست‌های اروپا نوشته است که آمریکا پس از حملۀ روسیه، همانند دورۀ جنگ سرد بار مسئولیت اعزام نیرو برای محافظت از امنیت اروپا را برعهده دارد.

او پیشنهاد کرده است که ارتش آمریکا از سربازان و کوماندوهای ارتش پیشین افغانستان که به آمریکا پناهنده شده‌اند، یک قطعۀ ویژه به‌وجود آورد. او به تجربۀ جذب جنگ‌جویان نیپالی گورخا در ارتش بریتانیا اشاره کرده است که به سرسختی و جنگ‌جویی معروف‌اند.

کازنت گفته است: «افغان‌ها جنگ‌کردن را خوب بلد اند. بسیاری از نظامیان افغان که تازه به آمریکا پناهنده شده‌اند، تجربۀ جنگ و مبارزه با تروریسم را دارند یا در کنار سربازان آمریکایی و اروپایی به‌عنوان مترجم کار کرده‌اند.»

در این مقاله، کازنت دربارۀ ضرورت تشکیل این واحد ویژه، به نرخ پایین پیوستن جوانان به ارتش‌های غربی اشاره کرده و با توجه به وضعیت اخیر اروپا گفته است: «ما به جذب سریع نیروی بیش‌تر نیاز داریم. این در حالی‌ست که آمریکا و متحدانش با مشکل جذب سرباز روبه‌رو اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ سفیر پیشین آمریکا، پیش از این پیشنهاد تشکیل قطعۀ ویژۀ کوماندوهای افغان در ارتش بریتانیا مطرح شده بود؛ اما حکومت بریتانیا به این ایده علاقه‌یی نشان نداد. اما او امیدوار است که ارتش آمریکا آن را جدی بگیرد.

در همین حال، شماری از مسئولان استخبارات پیشین نیز این موضوع را دور از احتمال نمی‌دانند. محمود حیدری، از مسئولان پیشین استخباراتی می‌گوید که آمریکا و دیگر کشورهای غربی شماری از افسران نیروهای قطعه‌های صفر ۱ و صفر ۲ امنیتی نظام پیشین را بیرون کرده‌اند و شماری دیگر را نیز بیرون می‌کنند.

او می‌فزاید که از این افراد در جنگ کشورهایی مانند اوکراین استفاده خواهد شد. به گفتۀ او، این احتمال نیز وجود دارد که آمریکا بار دیگر به افغانستان حمله و از نیروهای ویژۀ افغان استفاده کند. حیدری می‌گوید که آمریکا و دیگر کشورهای غربی که با شماری از نیروهای ویژۀ افغانستان که تخلیه شده‌، در تماس‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالواحد طاقت، یکی دیگر از مسئولان استخبارات حکومت پیشین نیز به این باور است که شماری از کشورهای غربی به‌شمول آمریکا برای منافع خود در کشورهای دیگر از نیروهای ویژۀ افغان استفاده خواهند کرد. به گفتۀ او، در میان این افراد کسانی در سطح وزیر، جنرال و دگروال وجود دارد که ماهانه حدود ۲۰ هزار دالر حقوق می‌گیرند.

او می‌افزاید: «اکنون آنان از نیروهای قطعه‌های صفر ۱ و صفر ۲ و دیگر قطعات ورزیده پشتی‌بانی می‌کنند، آنان را منظم می‌کنند و در پایگاه نگه‌ می‌دارند و آموزش می‌دهند. آنان را بیش‌تر آماده و در جنگ از آن‌ها استفاده می‌کنند.»

شماری از مقام‌های پیشین استخباراتی استفاده از نظامیان افغان در جنگ افغانستان و دیگر کشورهای را یک تهدید می‌دانند و می‌افزایند که امارت اسلامی باید جلو آن را بگیرد. آنان می‌گویند که امارت اسلامی می‌تواند صدای خود را به سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان برساند و بگوید که آمریکا و دیگر کشورهای غربی برای منافع خود نباید از نیروهای افغان استفاده کنند.

به گفتۀ آنان، امارت اسلامی باید برای نظامیان باقی‌مانده در صفوف خود زمینۀ کاری ایجاد کند تا کشورهای دیگر نتوانند از این افراد سوءاستفاده کنند. تلاش کردیم دیدگاه امارت اسلامی را در این زمینه داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: