به دنبال بازداشته‌شدن زنان و دختران از کار و آموزش از سوی حکومت سرپرست امارت اسلامی، یک بازرگان در بلخ به‌ هدف اشتغال‌زایی به جوانان به ویژه زنان، یک کارگاه خیاطی را با هزینه‌ی شخصی‌اش ایجاد کرده است.

نذیر‌احمد، مسئول این کارگاه خیاطی، به سلام‌وطندار می‌گوید که هم‌اکنون در این کارگاه ۱۵۰ تن به شمول ۷۰ زن و دختر سرگرم تولید پوشاک اند. او، در باره‌ی این کارگاه می‌افزاید: «در کارگاه ما ۱۵۰ نفر در بخش تولید لباس کار می‌کنند و از این میان ۷۰ نفر دخترخانم‌ها هستند.»

افرادی که در این کارگاه سرگرم کار اند، بیش‌تر شان دخترانی هستند که پس از تصمیم بازداشته‌شدن زنان و دختران از کار و آموزش از سوی حکومت سرپرست، خانه‌نشین شده‌ اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

بهاره و فریده، دو تن از دخترانی که در این کارگاه سرگرم کار اند، با استقبال از فراهم‌شدن زمینه‌ی کار در این کارگاه از حکومت سرپرست خواستار برداشته‌شدن ممنوعیت‌ها در برابر حضور زنان در اجتماع اند.

فریده می‌گوید: «در صنف دوازدهم بودم و پس از تحولات، از مکتب‌رفتن محروم شدم. پس از آن تصمیم گرفتم بیایم و خیاطی کنم و اکنون در این کارگاه کار می‌کنم.»

بهاره می‌گوید: «می‌خواستم به دانش‌گاه بروم؛ اما از این که نمی‌توانم بروم، بسیار ناراحت هستم. از حکومت می‌خواهیم که برای زنان هم اجازه‌ی کار و تحصیل را بدهد.»

پس از بازداشته‌شدن زنان و دختران از کار و آموزش از سوی حکومت سرپرست، روند حرفه‌آموزی میان زنان و دختران رونق یافته و کار‌های خیاطی در حال افزایش است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بر اساس اطلاعات اتحادیه‌ی تولیدکنندگان پوشاک در بلخ، هم‌اکنون دست‌کم ۳۰۰۰ تن در ۶۰ کارگاه خیاطی سرگرم تولید لباس اند. شیراحمد سلطانی، مسئول اتحادیه‌ی تولیدکنندگان پوشاک در بلخ، می‌گوید که از این میان ۳۰ کارگاه تولیدی زنانه است و توسط زنان مدیریت می‌شود.

مسئول اتحادیه‌ی تولیدکنندگان پوشاک در بلخ، می‌افزاید: «اتحادیه‌ی پوشاک در بلخ ۶۰ کارگاه تولیدی را ثبت دارد و از این میان ۳۰ کارگاه از خانم‌ها است. در مجموع به ۳۰۰۰ تن زمینه‌ی کار فراهم شده است.»

پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت در افغانستان، محدودیت‌های بسیاری بر حضور زنان در اجتماع روی دست گرفته شده است. این محدودیت‌ها، واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و خارجی را به دنبال داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: