همه ساله با رسیدن زمستان، بسیاری از شهروندان در ولایت‌های مختلف به ویژه در شهرها، برای گرم‌کردن خانه‌های شان از زغال‌سنگ استفاده می‌کنند. یکی از این ولایت‌ها پروان است که باشندگان آن برای گرم‌کردن خانه‌های خود از زغال‌سنگ استفاده می‌کنند که هرازگاهی از باشندگان آن قربانی می‌گیرد.

در آخرین مورد که چند روز پیش در شهر چاریکار، مرکز پروان رخ داد، یک جوان ۲۱ساله در نتیجه‌ی تنفس گاز ناشی از سوخت زغال‌سنگ جان باخت. محمدصابر، پدر جوان جان‌باخته، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید: «زغال انداخته و باز به تشناب برده. در تشناب که برده، تشناب هیچ هواکش نداشته و گاز کرده. دروازه‌ی تشناب را که باز کردیم، دیدیم که پسرم به زمین افتاده. صنف سوم پوهنتون/دانش‌گاه پروان بود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شهلا، دیگر باشنده‌ی شهر چاریکار که هم‌درد صابر است، از مسئولان ریاست صحت عامه‌ی پروان، اداره‌ی حفاظت محیط زیست این ولایت و شهرداری چاریکار، می‌خواهد که به مردم آگاهی‌دهی کنند و شیوه‌ی درست استفاده از مواد سوختی گازدار از جمله زغال‌سنگ را به مردم آموزش دهند.

در همین حال، پزشکان می‌گویند که شایع‌ترین نشانه‌ی زغال‌گرفتگی کندی تنفس، افزایش ضربان قلب، سردردی و استفراغ است. مزمل آزاد، متخصص داخله‌ی عمومی در شفاخانه‌ی ۱۰۰ بستر تخصصی پروان، می‌گوید: «ما می‌بینیم که به شعبه‌ی عاجل ما آورده می‌شوند. میل ترکیبی کاربن مونو اکساید چندین مرتبه بیش‌تر از آکسیجن/اکسیژن است. اگر علایم آن را یادآوری کنیم، می‌تواند از یک گنسیت ساده شروع شود تا به حالات کما حتا تا مرگ می‌تواند بینجامد. می‌توانند به هوای آزاد انتقال بدهند، طرق تنفسی‌اش را باز کنند و تنفس مصنوعی برایش بدهند. کوشش کنند به نزدیک‌ترین مرکز صحی انتقال بدهند.»

با این حال، عبدالخلیل حیدری، سرطبیب شفاخانه‌ی ملکی پروان، هرچند آمار مشخصی از شمار مراجعان در نتیجه‌ی گازگرفتگی ارائه نمی‌کند، اما می‌افزاید که شمار چنین بیماران در زمستان افزایش می‌یابد. به گفته‌ی او، فقر اقتصادی در میان خانواده‌ها و آگاهی‌نداشتن در باره‌ی استفاده‌ی درست از مواد سوختی دودزا و گازدار، از عوامل اصلی ابتلای افراد به گازگرفتگی است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حفیظ‌الله منصور، رییس حفاظت محیط زیست پروان، می‌گوید که آنان در باره‌ی جلوگیری از آلودگی هوا از طریق منبرها و مسجدها برای مردم آگاهی‌دهی کرده اند؛ اما مردم این توصیه‌ها را نادیده می‌گیرند.

گفتنی است که مشکلات اقتصادی و استفاده‌‌نکردن درست از مواد سوختی، سبب می‌شود که شماری از شهروندان در فصل سرما دچار گازگرفتگی شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: