مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گویند که کالاهای صادراتی افغانستان از کیفیت بالا برخوردار و افغانستان آماده است در بخش صادرات معیارهای کشورها را نیز بپذیرد.

جان‌آقا نوید سخن‌گوی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید که اگر معیارهای کشورها برای افغانستان مشخص باشد، شرکت‌های تولیدی افغانستان توانایی این را دارند که کالاهای شان را مطابق آن معیارها تولید کنند. او می‌افزاید: «استندردهای کشورها متفاوت است؛ هرگاه ارزیابی انجام شود که این کشورها به کدام استندرد می‌خواهند و در رابطه به صادرات ما استندردهای خود را ارائه کنند، شرکت‌های افغانستان آماده است تا تولیدات خود را مطابق همان استندردها آماده کنند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

رسانه‌های قرقیزستان، به تازگی گزارش داده اند که فروش نوشیدنی‌های گازدار انار تولید افغانستان به دلیل داشتن مواد آسیب‌زا به سلامت کودکان، در این کشور ممنوع شده است.

کمیته‌ی بهداشت اوزبیکستان نیز، اعلام کرده که به دنبال شکایت‌ها از سوی شهروندان این کشور از پایین‌بودن کیفیت نوشابه‌‌‌‌ی انار ساخت افغانستان، کیفیت این نوشابه‌ها را بررسی می‌کند

اتحادیه‌ی صنعت‌کاران افغانستان اما می‌گوید که کالاهای صادراتی افغانستان باکیفیت تولید می‌شود و هیچ گونه مشکل در کیفیت آن وجود ندارد. احسان‌الله احساس، سخن‌گوی اتحادیه‌ی صنعت‌کاران افغانستان، می‌گوید: «با اطمینان گفته می‌توانیم که تولیدات افغانستان از کیفیت خوبی برخوردار است؛ اتحادیه‌‌ی صنعت‌کاران افغانستان و مسئولان تمرکز خاص به کیفیت تولیدات افغانستان دارند.»

شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، می‌گویند که نگرانی‌های مطرح‌شده در باره‌ی پایین‌بودن کیفیت کالاهای صادراتی افغانستان، می‌تواند بر میزان صادرات افغانستان تأثیر منفی بگذارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ظاهر بهزاد، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «قرقیزستان محصولات از جمله نوشابه‌های گازدار افغانستان را ممنوع کرده است که این می‌تواند روی صادرات افغانستان به ویژه صادرات نوشابه‌های گازدار تأثیر منفی بگذارد.»

افغانستان در بخش تولید نوشیدنی‌های گازدار در سال‌های پسین دست‌آوردهای خوبی داشته و گونه‌های از این نوشابه‌ها به امریکا نیز صادر شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: