مسئولان در اتحادیه‌ی صرافان سرای شهزاده‌ی شهر کابل،‌ می‌گویند که ارزش دالر در برابر افغانی افزایش یافته است و یک دالر به بیش از ۷۵ افغانی در بازار شهر کابل به فروش می‌رسد.

عبدالرحمان زیرک، سخن‌گوی اتحادیه‌ی صرافان سرای شهزاده، به سلام‌وطندار می‌گوید که برگشت پول بیش‌‌تر افغانی از ولایت‌ها، تنها عامل عمده‌ی افت افغانی در برابر دالر است.

او می‌افزاید: «زمان این است که دالر بلند شود و مشکل خاص نبود و عامل عمده‌ی آن این است که افغانی بیش‌تر از ولایت‌ها به مرکز برگشت داده شده است و تأثیر منفی هم ندارد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، مسئولان در بانک مرکزی افغانستان، می‌گویند که این بانک امکان دارد ارزش افغانی را در برابر دالر حفظ کند. حسیب‌الله نوری، سخن‌گوی بانک مرکزی افغانستان، از شهروندان می‌خواهد که از کاهش ارزش افغانی در برابر دالر نگران نباشند.

او می‌گوید‌: «بانک مرکزی وضعیت بازار را زیر مراقبت دارد و امکانات کافی هم در اختیار دارد که نیازمندی ارزها را مرفوع و در مدیریت بهتر بازار اقدام لازم را اتخاذ کند. هم‌وطنان عزیز ما نگران نباشند.»

در سوی دیگر، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، می‌گویند که علت عمده‌ی افت ارزش افغانی در برابر دالر، کاهش چشم‌گیر صادرات افغانستان به کشورهای منطقه است.

نصیراحمد رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که یک کمیسیون در کنار وزارت ترانسپورت ایجاد شده است که سبب افزایش قیمت ترانسپورت کالاهای بازرگانی می‌شود و به علت آن، صادرات افغانستان در چند روز گذشته به گونه‌ی چشم‌گیری کاهش یابد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمدرفیق صادق‌یار، دیگر آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که نبود پشتیبانی مالی از پول افغانی سبب کاهش ارزش آن شده است. «نبود کار و خشک‌سالی تأثیرات خود را دارد. عرضه و تقاضا به دالر زیاد است و ارزش دالر بالا رفته و افغانی پشتیبان زیاد ندارد.»

با این همه، بانک مرکزی افغانستان، اعلام کرده است که به منظور حفظ و ثبات پول افغانی، چهارشنبه‌‌ی هفته‌ی جاری، ۱۷ میلیون دالر امریکایی را در داوطلبی به طور لیلام به فروش می‌رساند.

گفتنی‌ است که بانک مرکزی افغانستان، پیش از این نیز میلیون‌ها دالر را به منظور حفظ و ثبات ارزش افغانی به طور لیلام به فروش رسانده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: