پس از دو روز تظاهرات باشنده‌گان فاریاب در پیوند به بازداشت مخدوم محمد عالم، فرمانده اوزبیک‌تبار امارت اسلامی در بلخ از سوی امارت اسلامی، امروز هیأت بلند‌پایۀ حکومتی به‌شمول سرپرست وزارت زراعت و مالداری، فرمانده قول‌اردوی الفتح در شمال کشور و والی و مسئولان جوزجان به فاریاب سفر کرد تا مشکلات به‌میان‌آمده در این ولایت را بررسی کند.

عبدالرحمان راشد، سرپرست وزارت زراعت و مالداری، در فاریاب می‌گوید که تظاهرات در شریعت اسلامی جای‌گاهی ندارد و قانون غربی‌ها دموکراسی/مردم‌سالاری‌‌ست. به گفتۀ آقای راشد، دشمنان اسلام و امارت اسلامی تلاش می‌کنند مردم و اقوام ساکن در کشور را به‌نام زبان و قوم به جان هم‌دیگر بیندازند که این اجازه به آنان داده نمی‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

عبدالرحمان راشد، سرپرست وزارت زراعت و مالداری

او می‌افزاید: «به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم که در بین ما تفرقه بیندازد. او مردم متوجه باشید که همین دشمن بود که از یک قوم بود، قوم خودش را می‌کُشت و حالا نیز در بین ما به‌نام اوزبیک و پشتون تفرقه ایجاد می‌کنند.»

در همین حال، عطاءالله عمری، فرمانده قول‌اردوی الفتح نیز می‌گوید که موضوع مخدوم محمد عالم، فرمانده بازداشت‌شدۀ امارت اسلامی، موضوع داخلی حکومت است که از سوی حکومت رسیده‌گی می‌شود و مردم حق مداخله در امور حکومت را ندارند.

فرمانده قول‌اردوی الفتح می‌افزاید: «نظام اسلامی به آسانی به‌دست نیامده است. کسانی که مداخله می‌کنند، به هیچ وجه برای‌شان این جازه را نمی‌دهیم و غلامان خارجی اگر مداخله بکنند، به جزای اعمال‌شان رسانیده می‌شوند.»

شعیب رسالت، والی جوزجان نیز در این همایش می‌گوید کسانی که به خیابان‌ها آمده بودند، فروخته‌شده اند و از مردم فاریاب نماینده‌گی نمی‌کردند.

حفیظ‌الله پهلوان، والی فاریاب، می‌گوید کسانی که در حکومت گذشته حامی عبدالرشید دوستم و نظام‌الدین قیصاری بودند، حالا جانب مخدوم محمد عالم ایستاده‌اند که فیلم و تصویرهای‌شان نزد امارت اسلامی ثبت شده است و در آینده‌ها با آنان برخورد می‌شود.

اعضای هیأت امارت اسلامی که به فاریاب سفر کرده، می‌گویند که بازداشت مخدوم عالم یک سوءتفاهم است و او به‌زودی رها می‌شود. آنان می‌افزایند در صورتی که مردم دست به تظاهرات بزنند، سرکوب می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: