وزارت خارجۀ کشور امروز با پخش اعلامیه‌یی گفته که محمدحنیف اتمر، وزیر این اداره در تماس تلفنی با شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان، اظهارات شیخ رشیداحمد، وزیر داخلۀ پاکستان دربارۀ قضیۀ ربوده‌شدن سلسله‌ علی‌خیل، دختر نجیب‌الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را «غیرمسلکی و قضاوت پیش از وقت» خوانده است.

وزیر داخلۀ پاکستان گفته که قضیۀ سلسله‌ علی‌خیل براساس بررسی‌های پولیس، آدم‌ربایی نیست؛ بل‌ یک توطئۀ بین‌المللی‌ست. او تأکید کرده که دختر سفیر افغانستان ربوده نشده‌؛ اما سازمان استخبارات هند سروصدا ایجاد کرده است.

در اعلامیۀ وزارت خارجه آمده که محمدحنیف اتمر و شاه‌محمود قریشی امروز دربارۀ تحقیقات جاری روی قضیۀ ربوده‌شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد گفت‌وگو کرده‌اند. آقای اتمر در این گفت‌وگو دربارۀ اظهارات وزیر داخلۀ پاکستان ابراز نگرانی کرده و گفته که اظهار نظرهای غیرمسلکی و قضاوت‌های پیش‌ از وقت، روابط دو جانبه و اعتبار تحقیقات جاری را که هنوز تکمیل نشده است، به ‌شدت آسیب می‌زند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شیخ رشیداحمد، وزیر داخلۀ پاکستان گفته که قضیۀ سلسله‌ علی‌خیل براساس بررسی‌های پولیس، آدم‌ربایی نیست؛ بل‌ یک توطئۀ بین‌المللی‌ست.

وزیر خارجه نیز گفته است که افغانستان در پیش‌برد تحقیقات تا بازداشت و محاکمۀ عاملان ربودن سلسله علی‌خیل با پاکستان هم‌کاری می‌کند.

قرار است در روزهای آینده هیأتی از افغانستان برای پی‌گیری این قضیه به پاکستان سفر کند. وزارت خارجه گفته است که در روشنی بررسی‌ها و دریافت‌های این هیأت، اقدامات بعدی را اتخاذ خواهد کرد.

در همین حال، شاه‌محمود قریشی گفته است که قضیۀ سلسله علی‌خیل با جدیت پی‌گیری می‌شود و طبق دستور عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، تحقیقات در این باره به‌زودی تکمیل می‌شود و در روشنی آن اجراآت صورت می‌گیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

دولت افغانستان روز گذشته نجیب‌الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد و دیپلمات‌های ارشد کشور را از اسلام‌آباد فراخواند. وزارت خارجۀ پاکستان روز گذشته فراخوانی سفیر و دیپلمات‌های افغانستان از اسلام‌آباد را تأسف‌آور خوانده بود.

وزارت خارجه گفته است که سفیر و دیپلمات‌های ارشد افغانستان تا رفع کامل تهدیدات امنیتی و بازداشت و به کیفررساندن رباینده‌گان، برنخواهند گشت.

با این حال، رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که منصوراحمد خان، سفیر پاکستان در کابل نیز پس از این اقدام به پاکستان برگشته است. دلیل برگشت او هنوز روشن نیست. تاکنون وزارت خارجۀ پاکستان و نیز وزارت خارجۀ افغانستان دربارۀ برگشت سفیر پاکستان از کابل به اسلام‌آباد چیزی نگفته‌اند.

منصوراحمد خان، سفیر پاکستان در کابل نیز پس از فراخوانده‌شدن سفیر و دیپلمات‌های افغانستان از اسلام‌آباد به کابل، به پاکستان برگشته است.

طالبان نیز به ربوده‌شدن دختر سفیر افغانستان در پاکستان واکنش نشان داده‌اند. محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در قطر، شب گذشته در توییترش نوشت که «اختطاف یک دختر افغان در پاکستان اقدامی علیه اسلام و بشریت است. ما آن را به شدت محکوم و تقبیح می‌کنیم.»

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که این گروه از دولت پاکستان می‌خواهد تلاش خود را برای بازداشت و مجازات عاملان این روی‌داد سرعت بخشد.

وزارت خارجه روز شنبه اعلام کرد که سلسله علی‌خیل روز گذشته (جمعه، بیست‌وپنجم سرطان/تیر) در اسلام‌آباد ربوده و شکنجۀ شدید شده است.

سلسله‌ علی‌خیل، دختر نجیب‌الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: