وزارت صحت عامه، اعلام کرده که کارزار چهارروزه‌ی تطبیق واکسین ضدبیماری فلج کودکان (پولیو)، امروز در ۲۳ ولایت آغاز شده است.

شرافت زمان، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید که در این کارزار هشت میلیون کودک زیر پنج سال واکسین ضدپولیو را دریافت خواهند کرد. او می‌افزاید: «این کارزار در لغمان، نورستان، کنر، ننگرهار، کابل، کاپیسا، پروان، بامیان، دایکندی، بغلان، کندز، تخار، هلمند، کندهار، نیمروز، ارزگان، زابل، غزنی، خوست، پکتیا، پکتیکا، فراه و هرات آغاز شده و برای چهار روز ادامه می‌یابد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نهاد موسوم به «افغانستان عاری از پولیو» نیز از خانواده‌ها خواسته که کودکان شان را در برابر بیماری پولیو، واکسین کنند.

شماری از خانواده‌ها با مهم‌خواندن تطبیق واکسین ضدپولیو به کودکان، می‌گویند که به دلیل مبتلانشدن کودکان شان به بیماری پولیو، آنان را واکسین می‌کنند.

منهاج، باشنده‌ی ننگرهار که امروز کودکانش را واکسین کرده است، می‌گوید که خانواده‌ها باید برای پیش‌گیری از ابتلای کودکان شان به بیماری پولیو، آنان را واکسین کنند. «به خاطری این که کودکانم از این بیماری پولیو در امان باشند، آنان را واکسین ضدپولیو می‌کنم و به دیگران همه توصیه می‌کنم که کودکان شان را واکسین کنند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

میرزمان، باشنده‌ی ولسوالی «دوآب» نورستان نیز، می‌گوید که یک قطره واکسین ضدپولیو می‌تواند کودک را از ابتلا به بیماری پولیو نجات دهد. او می‌افزاید: «کودکم را واکسین کرده‌ام به دلیل این که به بیماری فلج کودکان مبتلا نشوند؛ هیچ دوره‌ی تطبیق واکسین ضد‌پولیو را ترک نکرده‌ام.»

بیماری فلج کودکان، هنوز در افغانستان محو نشده و بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی سازمان جهانی بهداشت از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، دست‌کم دو مورد بیماری پولیو در کنر و نورستان ثبت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: