مسئولان وزارت صحت عامه، می‌گویند که ششمین کارزار فرعی تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو)، امروز در ۱۱ ولایت آغاز شده است و این روند تا پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی روان به شیوه‌های متفاوت ادامه خواهد یافت.

شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، می‌گوید‌ که این کارزار در ولایت‌های کابل، تخار، کندز، بغلان، نورستان، کاپیسا، پروان، خوست، پکتیا، پکتیکا و غزنی، آغاز ‌شده است.

او، می‌افزاید که این کارزار سه روز پیش در ولایت‌های ننگرهار، لغمان و کنر نیز آغاز شده بود که در مجموع بیش از شش میلیون و ۳۵۰ هزار کودک زیر پنج سال در ۱۴ ولایت واکسین دریافت خواهند کرد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سخن‌گوی وزارت صحت عامه، تأکید می‌کند: «در ۱۱ ولایت کمپاین/کارزار واکسین پولیو امروز آغاز شده است. البته در عموم این کمپاین در ۱۴ ولایت تطبیق می‌شود که در کنر، ننگرهار و لغمان از ۲۱ اکتبر آغاز شده و ۶.۳۵ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین دریافت می‌کنند.»

بیماری فلج کودکان (پولیو)، یک بیماری ویروسی واگیردار و غیرقابل درمان است و تنها از طریق تطبیق واکسین می‌توان از این بیماری جلوگیری کرد.

مسئولان وزارت صحت عامه، از شهروندان می‌خواهند که در بخش تطبیق واکسین ضد پولیو با واکسیناتوران هم‌کاری کنند تا کودکان زیر پنج سال شان از ابتلا به این بیماری نجات یابند.

در همین حال، شماری از خانواده‌ها از روند تطبیق واکسین ضد پولیو، استقبال می‌کنند و می‌گویند که تطبیق واکسین ضد پولیو، کودکان شان را از خطر فلج‌شدن نجات می‌دهد.

شیرمحمد، باشنده‌ی کابل، می‌گوید‌: «امروز به خاطری که کودک‌های زیر پنج سال واکسین شوند، واکسین آمده است. ما می‌خواهیم کودکان ما واکسین شوند و خانواده‌ها هم، باید کودکان خود را واکسین کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

امان‌الله، باشنده‌ی پکتیکا، نیز می‌گوید: «امروز کمپاین واکسین ضد پولیو آغاز شده است و ما کودکان خود را واکسین کردیم. از خانواده‌ها هم می‌خواهیم که کودکان شان را واکسین کنند.»

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در سال ۲۰۲۳ شش رویداد بیماری فلج کودکان در کشور ثبت شده که همه‌ی آن در ننگرهار بوده است؛ در حالی که سال گذشته، تنها دو مورد بیماری فلج کودکان، یکی در پکتیا و دیگری در کنر ثبت شده بود.

گفتنی است که افغانستان و پاکستان، تنها کشورهایی اند که تا کنون پولیو در آن‌ها به گونه‌ی کامل ریشه‌کن نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: