شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی امروز در نشستی که به‌مناسبت چهل‌ودومین سال‌گرد تهاجم ارتش شوروی پیشین به افغانستان در لوگر برگزار شده بود، می‌گوید که افغانستان هم‌واره در بُعد نظامی (میدان نبرد) قدرت‌های بزرگ جهان را شکست داده؛ اما در بُعدهای سیاسی و اقتصادی ناموفق بوده است.

آقای استانکزی می‌افزاید، هر قدرت بزرگ نظامی جهان که به افغانستان حمله کرده، با شکست روبه‌رو شده؛ اما به‌دلیل بی‌اتفاقی رهبران کشور فرصت‌های سازنده‌گی از دست رفته و زمینۀ مداخلۀ کشورهای خارجی بازهم فراهم شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معاون سیاسی وزارت خارجه با اشاره به جهاد مردم افغانستان در برابر اتحاد جماهیر شوروی پیشین، می‌گوید که شهروندان افغانستان بزرگ‌ترین قدرت نظامی آن‌زمان را به زانو درآوردند، اما رهبران جهادی به خون شهیدان احترام نگذاشتند و به‌دنبال مقام و کرسی رفتند.

به گفتۀ معاون سیاسی وزارت خارجه، شهروندان افغانستان حالا بیدار شده‌اند و با بی‌زاری از جنگ‌های داخلی، می‌توانند مشکلات داخلی‌شان را حل کنند. او شکست آمریکا در افغانستان را پیروزی بزرگ می‌خواند و می‌گوید که روی‌کارآمدن امارت اسلامی اکنون بزرگ‌ترین پاسخ برای جهان است.

از سوی دیگر، دفتر رسانه‌های ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی به‌مناسبت ششم جدی، چهل‌ودومین سال‌گرد تهاجم ارتش شوروی پیشین به افغانستان، با پخش اعلامیه‌یی گفته است که امارت اسلامی در امور داخلی هیچ کشوری مداخله نمی‌کند و به کسی هم اجازه نمی‌دهد که در امور داخلی افغانستان مداخله کند.

در اعلامیه نوشته شده که امارت اسلامی به‌دنبال تعامل در چوکات اسلامی و جهانی با جامعۀ بین‌المللی‌ست. در اعلامیه آمده است: «مردم افغانستان به‌عنوان ملتی صلح‌خواه خواهان روابط قوی و خوب در چوکات اصول اسلامی جهانی با کشورهای جهان است.» روابطی که به گفتۀ امارت اسلامی، در آن احتمال زیان به کسی نباشد و حق آزادی ملت‌ها هم مصون باشد.

در ادامه، امارت اسلامی افغانستان از تمام کشورهای جهان خواسته‌ است که برای ایجاد و تأمین روابط خوب نقش مثبت را ایفا کنند. امارت اسلامی در این اعلامیه نیز گفته‌ سات که با تأمین روابط خوب میان کشورها گام خوبی در راستای امنیت و رفاه جهان برداشته خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، انس حقانی، از مقام‌های ارشد امارت اسلامی نیز در نشستی که به‌مناسبت چهل‌ودومین سال‌گرد تهاجم ارتش شوروی پیشین به افغانستان در لوگر برگزار شده بود، تأکید می‌کند که شهروندان افغانستان باید از گذشته درس بگیرند و اجازه ندهند که قدرت بار دیگر به‌دست بی‌گانه‌‌گان بیفتد. او از نیروهای امارت اسلامی می‌خواهد که با شهروندان رفتار خوب داشته باشند و اجازه ندهند که میان ملت و حکومت فاصله ایجاد شود.

انس حقانی، از مقام‌های ارشد امارت اسلامی

لازم به یادآوری‌ست که ۴۲ سال پیش در ٢٧ دسامبر ١٩٧٩ (۶ جدی ١٣۵٨)، ارتش شوروی بر افغانستان حمله کرد و پس از نزدیک به ۱۰ سال جنگ شکست خورد. این جنگ حدود یک میلیون کشته و هزاران معلول و زخمی برجای گذاشت.

اکنون با آن‌که آمریکا پس از ۲۰ سال حضور در افغانستان، این کشور را ترک کرده و امارت اسلامی قدرت را به‌دست گرفته، هنوز کشور با مشکلات اقتصادی و سیاسی روبه‌روست و سازمان‌های جهانی بارها از وقوع فاجعۀ انسانی هشدار داده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: