دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، اعلام کرده است که پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی روان، ۸۰ کودک را که سوختگی شدید دارند یا استخوان‌های شان میکروبی است، برای درمان به آلمان می‌فرستد. عرفان‌الله شرف‌زوی، سخن‌گوی دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، می‌گوید که این کودکان شامل دوره‌های سنی یک تا یازده‌ساله اند. او می‌افزاید: «۹۰ کودکی که شش ماه پیش به منظور درمان به آلمان منتقل شدند، ۵۰ تن شان که شفایاب شده اند، دوباره به کشور انتقال داده می‌شوند و نیز، ۴۰ کودک بیمار دیگر زیر درمان قرار دارند و ۸۰ کودک دیگر، در همین طیاره برای درمان به آلمان انتقال داده خواهند شد.»

در همین حال، شماری از خانواده‌ها با استقبال از فرستاده‌شدن کودکان شان برای درمان به آلمان، از وزارت صحت عامه می‌خواهند که زمینه‌ی درمان بیماران شان را در افغانستان، فراهم کند. اسماعیل که یک فرزندش از سوختگی شدید رنج می‌برد، می‌گوید که برای درمان او ده‌ها هزار افغانی هزینه کرده؛ اما نتیجه‌ی مثبتی نداشته است. او می‌افزاید: «کودکم از بیماری جلدی رنج می‌برد، بارها به شفاخانه‌های داخلی و کشورهای همسایه رفته‌ایم؛ اما درمان نشد. نگران بودیم که در همین حال، کسی آدرس این جا را به ما گفت و اکنون خوش‌حالیم که کودک ما دوباره صحت‌یاب خواهد شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

هما، دیگر باشنده‌ی کابل، که استخوان جمجمه‌ی یکی از کودکانش میکروبی شده و شامل این برنامه‌ی درمانی است، نیز می‌گوید: «با کودکم به شفاخانه‌های مختلف داخلی و خارجی رفتیم و برای درمان او، هزاران افغانی را مصرف کردیم؛ اما خوب نشد. اکنون امیدوارم که صحت کودم بهبود یابد.»

به باور پزشکان، واردشدن بیش‌تر میکروب‌ها از طریق دهن، سبب می‌شود که کودکان به بیماری استخوان‌شکن مبتلا شوند. عبدالجبار مومن‌یار، پزشک، می‌گوید: «هنگامی که میکروب‌ها از طریق دهن وارد بدن کودک می‌شود، این میکروب‌ها به استخوان‌ها بیش‌تر آسیب می‌رساند و آنان به بیماری استخوان‌شکن مبتلا می‌شوند. برای وقایه‌ی آن، خانواده‌ها باید کودکان شان را از بیماری‌های ساری دور نگه‌ دارند و همیشه میوه و سبزی را در رژیم غذایی شان داشته باشند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

مسئولان در دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، پس از تفاهم با نهاد خیریه‌ی «دهکده‌ی صلح آلمان»، از ۱۳۶۸ تا کنون، چهار هزار و ۸۵۴ کودک بیمار را در ۸۸ دوره به آلمان فرستاده است که پس از درمان، به کشور بازگشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: