مسئولان اداره‌ی خط آهن افغانستان، می‌گویند که یک محموله‌ی کالاهای تجارتی از چین به افغانستان رسیده است. آن‌ها، می‌افزایند این محموله که شامل ۲۲ کانتینر پرزه‌های وسایل حمل‌ونقل است، از چین بارگیری شده و پس از ۱۰ روز به بندر حیرتان رسیده است.

به گفته‌ی مسئولان، این قطار امروز (دوشنبه، ۱۷ میزان) از راه خط آهن چندوجهی «چین، قرقیزستان، اوزبیکستان و افغانستان» از طریق بندر حیرتان، وارد افغانستان شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بخت‌الرحمان شرافت، رییس عمومی اداره‌ی خط آهن‌ افغانستان، می‌گوید: «امروز هم یک محموله‌ی تازه که ۲۲ کانتینر است، به بندر تجارتی حیرتان ‌رسید. یک محموله‌ی دیگر که شامل ۴۲ کانتینر بود، نیز به بندر تجارتی حیرتان رسیده بود.»

از سویی هم، مسئولان محلی بلخ، تأکید می‌کنند که داشتن روابط اقتصادی با کشورهای منطقه، برای رشد اقتصادی کشور مهم است.

محمدیوسف وفا، والی بلخ، می‌گوید: «امارت اسلامی با کشورهای همسایه تعامل خوب اقتصادی دارد تا بتوانیم به خودکفایی اقتصادی برسیم. در آینده‌ی نزدیک دهلیز‌های هوایی را هم فعال می‌سازیم.»

هم‌زمان، نمایندگان اوزبیکستان که هنگام ورود قطار کالاهای تجارتی در بندر حیرتان حضور داشتند، نیز بر توسعه‌ی اقتصادی و افزایش دادوستد میان این کشور و افغانستان و ایجاد سهولت‌های بیش‌تر برای بازرگانان افغان، تأکید می‌کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

حکمت‌الله رحمت‌اوف، معاون خط آهن اوزبیکستان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما در کنار افغانستان، جهت ایجاد سهولت‌ها در انتقال اموال بازرگانی هستیم. در آینده‌ی نزدیک خبر تکمیل کار خط آهن میان افغانستان، اوزبیکستان و پاکستان را همگانی می‌کنیم. با هم تلاش می‌کنیم تا اموال تجارتی زیادی را از خط اوزبیکستان به کشورهای دیگر صادر کنیم.»

پیش از این نیز، حدود ۴۲ کانتینر کالاهای تجارتی و ترانزیتی از طریق خط آهن چندوجهی «چین، قرقیزستان، اوزبیکستان و افغانستان» از چین وارد افغانستان شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: