شماری از باشندگان هلمند، گلایه دارند که دانش‌آموزان مکتب‌های بی‌ساختمان در این ولایت، به بیماری‌های مختلف مبتلا شده اند. به گفته‌ی آنان، دانش‌آموزان این مکتب‌ها در تابستان به دلیل گرما و در زمستان به دلیل سرما، بیمار می‌شوند.

یکی از این مکتب‌ها، مکتب ابتداییه‌ی پسرانه‌ی «قلفک» در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند است که دانش‌آموزان آن در گرمای سوزان تابستان زیر خیمه‌های پلاستیکی درس می‌خوانند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رحمت‌الله و پیرمحمد که پدران دو دانش‌آموز این مکتب اند، می‌گویند به دلیل این که مکتب فرزندان شان ساختمان ندارد، این کودکان همیشه بیمار اند.

رحمت‌الله، می‌افزاید: «پنج سال است که دولت وعده‌ی ساخت این مکتب را می‌دهد؛ اما هنوز ساخته نشده است. تعهد ساخت صنف درسی و تشناب را هم داده بودند. فرزندان ما هم در تابستان و هم در زمستان با مشکلات صحی مواجه اند.»

پیرمحمد، نیز می‌‌افزاید: «فرزندان خودم را گرما زده است، از بینی شان خون می‌آید، همین حالا که آمدم، یکی از فرزندانم را گرما زده بود؛ زیرا زیر خیمه گرم است. در زمستان به دلیل سرما دانش‌آموزان به سینه‌بغل مبتلا می‌شوند.»

کم‌بود صنف و دیگر امکانات در مکتب «قلفک»، دانش‌آموزان و آموزگاران را با چالش‌های مختلف روبه‌رو کرده است. محمدنسیم، از آموزگاران این مکتب، به سلام‌وطندار می‌گوید: «این مکتب را دیدید. ما از یک طرف درس می‌دهیم و از طرفی دیگر، موترهای روستاییان از کنار مکتب تردد می‌کنند که به همین دلیل ما نمی‌توانیم درست تدریس کنیم و دانش‌آموزان نیز نمی‌توانند درست یاد بگیرند.»

در همین حال، مسئولان در ریاست معارف هلمند، نیز این مشکلات را تأیید می‌کنند؛ اما می‌گویند که تلاش‌ها در زمینه‌ی بازسازی مکتب‌ها را سرعت داده اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

محمداسماعیل سعادت، معاون تدریسی ریاست معارف هلمند، می‌گوید: «از ۴۱۹ مکتب، حدود ۳۲ مکتب بازسازی شده است و در نظر داریم در سال جاری ۹۳ مکتب دیگر را نیز بازسازی کنیم. ۶۰ تا ۷۰ درصد مکتب‌ها، بیش‌تر در ولسوالی‌ها در جنگ‌های گذشته بمباران شدند.»

این در حالی است که افزون بر هلمند، مکتب‌های ولایت‌های دیگر نیز به دلیل جنگ‌های گذشته به بازسازی نیاز دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: