یک گروه از بازرگانان چینی که برای خرید جلغوزه به افغانستان آمده، برای نخستین بار به پکتیا و خوست سفر کرده است.

مسئولان اتاق تجارت پکتیا، می‌گویند که با آمدن بازرگانان چینی به این ولایت، زمینه‌ی صادرات جلغوزه به کشورهای دیگر نیز فراهم می‌شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حسیب گردیزی، رییس اتاق تجارت پکتیا، می‌گوید: «این از نظر صادرات یک دست‌آورد بزرگ است و صادرات ما بیش‌تر خواهد شد. ما از این کار راضی هستیم و مطمئنیم که جلغوزه‌های پروسس‌شده‌ از پکتیا به کشورهای دیگر نیز صادر خواهد شد.»

در همین حال، بازرگانان چینی که برای ارزیابی کیفیت جلغوزه به پکتیا و خوست رفته اند، می‌گویند که قرار است به زودی قرارداد خرید جلغوزه از افغانستان را امضا کنند.

جیانگ، یکی از بازرگانان چینی در پکتیا که از کارخانه‌های پروسس جلغوزه در این ولایت و خوست بازدید کرده، می‌گوید که کیفیت جلغوزه در این دو ولایت خوب است. او می‌افزاید: «ما برای ارزیابی بازار جلغوزه به پکتیا و خوست آمده‌ایم. کیفیت جلغوزه خوب و دانه‌های آن نیز بزرگ‌تر است. ما از این جا جلغوزه می‌خریم و به چین صادر می‌کنیم.»

از سویی هم، شماری از بازرگانان جلغوزه در پکتیا، هرچند می‌گویند که در سال روان، حاصلات جلغوزه در این ولایت ۶۰ درصد کاهش داشته؛ اما به گفته‌ی آن‌ها، بهای آن نسبت به گذشته افزایش یافته است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محبوب‌الله، بازرگان در پکتیا، می‌گوید که در بیش‌تر بخش‌ها‌ی کشور جلغوزه در شرایط نامناسب نگه‌داری می‌شود و به همین دلیل، وزن آن کاهش می‌یابد و مزه‌اش تلخ می‌شود. «بهای جلغوزه امسال نسبت به سال‌های گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته است؛ زیرا بازار این محصول در سطح بین‌المللی بیش‌تر شده است.»

گفتنی است که در سال‌های گذشته، محصولات جلغوزه‌ که در پکتیا پروسس و بسته‌بندی می‌شد، به شمول چین به کشورهای اروپایی و عربی نیز صادر می‌شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: