یک مؤسسۀ خیریه به‌نام «امام سجاد» در بامیان، مراسم عروسی دسته‌جمعی ۲۵ زوج جوان را امروز برگزار کرده است. مسئولان این مؤسسۀ خیریه، هدف از برگزاری این مراسم عروسی دسته‌جمعی را مبارزه با رسم‌‌ و رواج‌های ناپسند مانند شیربها و هزینه‌های هنگفت در مراسم عروسی عنوان کرده‌اند.

مهدی بهزاد، مسئول مؤسسۀ خیریۀ امام سجاد در بامیان، می‌گوید زوج‌هایی در این مراسم عروسی دسته‌جمعی شرکت کرده‌اند که برخی از آن‌ها حدود شش سال باهم نامزد بودند، اما به دلیل‌های فقر، رسم‌ و رواج‌های ناپسند و مصارف کمرشکن، موفق نشده بودند که باهم عروسی کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، مؤسسۀ خیریۀ امام سجاد پس از تلاش‌ها موفق شد که مراسم عروسی این زوج‌ها را به‌شکل دسته‌جمعی با اندک‌ترین هزینه برگزار کند. آقای بهزاد می‌افزاید: «برگزاری این مراسم به‌شمول جهیزیۀ عروس‌خانم‌ها برای هر زوج ۳۰ هزار افغانی هزینه برداشته که این هزینه از سوی مؤسسه پرداخت شده است.»

کامله سعادت، یکی از عروس‌ها، می‌گوید از برگزار‌کننده‌گان این برنامه که زمینۀ عروسی او و همسرش را با اندک‌ترین هزینه برگزار کرده‌اند، سپاس‌گزار است. او با خرسندی می‌افزاید برگزاری چنین مراسم سبب می‌شود که رسم و رواج‌های ناپسند در جامعه کم‌رنگ شود.

سیدحسین حسینی، یکی از دامادها، نیز می‌گوید: «برگزاری مراسم عروسی دسته‌جمعی با هزینۀ اندک در جامعۀ سنت‌گرای ما الگوی خوب است.» به باور او، رواج‌ها و سنت‌های ناپسند و هزینه‌های هنگفت در مراسم عروسی مانع بزرگی در برابر ازدواج جوانان است. آقای حسینی می‌افزاید که جوانان بسیاری برای تأمین مصارف عروسی، غیرقانونی به کشورهای همسایه مهاجر شده، سال‌ها دور از خانواده کارهای شاقه انجام داده یا هم در این مسیر قربانی شده‌اند.

لازم به یادآوری‌ست که در دولت پیشین عالمان دین و فعالان مدنی و حقوق بشری در مرکز و لسوالی‌های بامیان کارزاری را به هدف ازبین‌بردن رسم و رواج‌های ناپسند از جمله ممنوعیت شیربها و کاهش در مصارف محفل‌های عروسی، ختم قرآن و… راه‌اندازی کرده بودند که اعلامیه‌هایی نیز در این زمینه صادر شدند. اما مقام‌های امارت اسلامی رواج‌ها و سنت‌های ناپسند و مصارف گزاف در مراسم عروسی و دیگر مناسبت‌ها را ناجایز اعلام کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: