دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، امروز اعلام کرده که قرار است با هم‌کاری مؤسسه‌ی «دهکده‌ی صلح آلمان»، ۷۴ کودک مبتلا به «سوختگی شدید و میکروب استخوان» را تا دو روز دیگر برای درمان به آلمان بفرستد.

غلام‌حبیب حسام، رییس روابط بین‌الملل دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، می‌گوید که این شمار کودکان از میان بیش از ۷۰۰ کودک درخواست‌کننده گزینش شده اند و در نودمین دور درمان کودکان مبتلا به سوختگی شدید و میکروب استخوان، به آلمان فرستاده می‌شوند.

او می‌افزاید: «این بیماران امکان درمان شان در داخل نبود. درمان این کودکان هزینه‌بر و زمان‌گیر. است کم‌ازکم درمان هر کدام شان شش ماه طول می‌کشد و برخی کودکان درمان شان بیش از یک سال. اکنون ۴۳ کودک افغان در جرمنی زیر درمان اند و آن‌ها وقتی کودکان را به کابل می‌فرستند که درمان شان تکمیل شود. در پرواز روز پنج‌شنبه ۶۴ کودک که قبلاً فرستاده شده بودند، نیز به کابل می‌آیند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در سوی دیگر، مسئولان مؤسسه‌ی دهکده‌ی صلح آلمان، اطمینان می‌دهند که این کودکان به گونه‌ی درست درمان خواهند شد.

خانم کولودیا، رییس نشرات این مؤسسه، می‌گوید: «این بسیار سخت است که شما کودکان تان را برای درمان به کشور دیگر می‌فرستید و این هم سخت است که ببینید کودکان تان درست راه رفته نمی‌توانند، درست غذا خورده نمی‌توانند؛ ولی ما همه کار را انجام خواهیم داد که کودکان تان دوباره صحت‌مند شوند و به زندگی عادی برگردند. این وعده‌ی ما به شما پدران و مادران است.»

وحدت‌الله یازده‌ساله، باشنده‌ی میدان‌شهر، مرکز میدان‌وردک که یک سال پیش در هنگام کاغذپران‌بازی دچار برق‌گرفتگی شده و قرار است برای درمان به آلمان فرستاده شود، می‌گوید: «چند بار در پاکستان عمل شدم، در این جا هم؛ اما خوب نشدم. در تمام جای با پول خود ما رفتیم دیگر توان ندارم، حالا احساس خوب دارم که به آلمان فرستاده می‌شوم. امیدوارم در آن جا درمان شوم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالحلیم که کودک نُه‌ساله‌اش دو سال پیش دچار برق‌گرفتگی شدید شده و اکنون قرار است برای درمان به آلمان فرستاده شود، می‌گوید که در جریان این دو سال، برای درمان پسرش هزینه‌های زیادی را متقبل شده؛ اما او هنوز درمان نشده است.

او می‌افزاید: «دو سال پیش مکتب می‌رفت و از دو سال به این سو مکتب رفته نمی‌تواند؛ هر دو دست، هر دو پا و روی سینه‌اش مکمل سوخته است. در جریان دو سال با قرض یا فروش وسایل خانه تداوی کردیم؛ اما نشد. از این که آب و نان خورده نمی‌تواند، مرا رنج می‌دهد.»

مؤسسه‌ی دهکده‌ی صلح آلمان، از ۳۴ سال به این سو برای درمان کودکان مبتلا به سوختگی شدید و میکروب استخوان، با جمعیت هلال‌احمر افغانی هم‌کاری دارد و در این مدت، بیش از پنج ‌هزار کودک را برای درمان به آلمان انتقال داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: