مسئولان در وزارت کار و امور اجتماعی، روز یک‌شنبه، ۱۶ ثور، از «روز جهانی کارگر» در کابل گرامی‌داشت کردند. مسئولان در این وزارت، می‌گویند که به هدف بررسی علت‌های بی‌کاری و جست‌وجوی راه‌کارها برای رسیدگی به چالش‌های بی‌کاری در افغانستان، «کنفرانس ملی کار» را در جریان ماه جاری در کشور برگزار می‌کنند.

محمدزاهدجان آغا، معین امور کار وزارت کار و امور اجتماعی، می‌گوید که به منظور تضمین مصونیت کاری در افغانستان، این وزارت قانون کار را بازنگری می‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «برای شناسایی چالش‌ها و راه‌حل‌یابی برای کاهش میزان بی‌کاری در کشور، در ماه جاری کنفرانس ملی کار برگزار و برای تضمین مصونیت کاری در افغانستان، قانون کار را بازنگری می‌کنیم.»

در همین حال، مسئولان سازمان بین‌المللی کار در افغانستان که در این برنامه حضور داشتند، می‌گویند که هم‌اکنون کارگران در افغانستان با نبود مصونیت شغلی روبه‌رو اند.

رامین بهزاد، رییس سازمان بین‌المللی کار در افغانستان، می‌گوید: «بازار کار در افغانستان هنوز هم با عدم مصونیت کاری روبه‌رو است و کارگران از تغییرات اقلیمی متأثر شده اند و ما نیز یک بار دیگر تأکید می‌کنیم که از حقوق کارگران در افغانستان حمایت می‌کنیم.»

از سویی هم، مسئولان در اتحادیه‌ی کارگران افغانستان، نبود مصونیت شغلی و برخی موارد دیگر را، از مشکلات عمده‌ی فراراه کارگران در کشور عنوان می‌کنند. آنان، می‌گویند که سالانه به گونه‌ی میانگین ۴۰۰ هزار تن وارد بازار کار کشور می‌شوند و امارت اسلامی باید برای شهروندان کارآفرینی کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

نورالدین فاروقی، نماینده‌ی اتحادیه‌ی کارگران افغانستان، می‌گوید: «نبود مصونیت شغلی، نبود حقوق بازنشستگی‌، افزودن ساعت کاری کارگران بدون امتیاز، از مشکلات عمده‌ی کارگران در کشور است و سالانه ۴۰۰ هزار تن وارد بازار کار می‌شوند. امارت اسلامی باید برای شهروندان کارآفرینی کند.»

گفتنی است که ۱ می، روز جهانی کارگر است. در این روز، بیش‌تر اتحادیه‌های کارگران در جهان همه‌ساله به جاده‌ها می‌آیند و برای پرداخت حقوق شان و رسیدگی به مشکلات شان، دادخواهی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: