امارت اسلامی ادعای پاکستان مبنی بر این که نیروهای امارت اسلامی آغازگر درگیری در مرز تورخم بوده اند را، رد می‌کند و می‌گوید که نیروهای امارت اسلامی در حال بازسازی یک پاس‌گاه پیشینه بودند که مرزبانان پاکستانی بر آنان تیراندازی و درگیری را آغاز کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «آغازگر درگیری نیروهای پاکستانی بودند. شواهد نشان می‌دهد، اسناد هم روشن است در منطقه می‌توانید بررسی کنید. نیروهای ما در چند روز گذشته یک پاس‌گاه سابقه را که مدتی قبل هم فعال بود؛ ولی در اثر باران تخریب شده بود، ترمیم می‌کردند که متأسفانه نیروهای پاکستانی شلیک کردند و باعث درگیری شد و آن‌ها دروازه را هم از طرف خود بستند.»

وزارت امور خارجه‌ی پاکستان، روز گذشته با پخش اعلامیه‌ای نیروهای امارت اسلامی را به تیراندازی بی‌رویه بر مرزبانان پاکستانی در مرز تورخم متهم کرده و مدعی شده است که نیروهای امارت اسلامی قصد ایجاد پاس‌گاه در خاک این کشور را داشته اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سخن‌گوی امارت اسلامی اما می‌گوید که پاکستان باید از وارد‌کردن اتهام‌ها و ایجاد تنش‌ها خودداری کند؛ زیرا چنین اظهارنظرها رابطه میان دو کشور را آسیب خواهد زد. آقای مجاهد، تأکید می‌کند که امارت اسلامی هرگز نمی‌خواهد اقدامی خلاف اصول انجام دهد؛ بل خواهان حل مسائل از راه دیپلماتیک است.

او می‌افزاید: « اتهامات باید جلوش گرفته شود. متأسفانه در پاکستان تا کنون بعضی از مواردی که می‌بینیم، تحرکات و اقدامات بی‌جا صورت می‌گیرد و اتهامات بی‌جا وارد می‌شود که این سبب می‌شود روابط بین دو کشور بار بار صدمه‌ ببیند. ما خواهان حل مسائل از راه مذاکره و تفاهم هستیم، نه خواهان تنش.»

گذرگاه تورخم، چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته در نتیجه‌ی درگیری نیروهای امارت اسلامی و مرزبانان پاکستانی بسته شد. هم‌زمان با بسته‌شدن این گذرگاه، پاکستان روند بازداشت مهاجران غیرقانونی افغان در این کشور را نیز شدت بخشیده است.

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، با ابراز نگرانی از ادامه‌ی بازداشت‌های مهاجران افغان در پاکستان، می‌گوید که پلیس این کشور در سه روز پسین بیش از ۱۷۰ مهاجر افغان‌ به شمول مهاجران قانونی را، از شهر کراچی بازداشت و شکنجه کرده است.

سرداراحمد شکیب، سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، به سلام‌وطندار می‌گوید که این سفارت در حال گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی است تا این کشور به بازداشت خودسرانه‌ی مهاجران افغان پایان دهد.

او می‌افزاید: «این یک وضعیت نگران‌کننده است. ما با مقام‌های پاکستانی نگرانی خود را مطرح کرده‌ایم و از نزدیک در تماس هستیم که به پلیس این کشور هدایت دهد تا مهاجرین را اذیت نکند. امید داریم پاکستان این اقدامات را انجام ندهد و فایده ندارد.»

در سوی دیگر، شماری از آگاهان سیاسی و روابط بین‌الملل، بسته‌شدن مرز تورخم از سوی پاکستان را برنامه‌ریزی‌شده می‌دانند و می‌گویند که پاکستان در گذشته و اکنون از مرز تورخم به عنوان ابزار فشار بر افغانستان استفاده کرده است و می‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمود اضطرابی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «بسته‌شدن این مرز تصادفی نیست؛ بل پلان‌ریزی‌شده است. اهداف زیادی پشت این قضیه قرار دارد و اگر مسدودشدن این مرز هم ادامه یابد، می‌تواند روابط سیاسی را صدمه بزند و مشکلات جبران‌ناپذیری برای هر دو کشور وارد خواهد کرد.»

حبیب‌الله جعفری، آگاه روابط بین‌الملل، نیز می‌گوید: «مشکلات مزری از چالش‌های کلان میان دو کشور است که گاهی روابط سیاسی میان دو کشور را خدشه‌دار می‌کند.  ادامه‌ی این موضوع به نفع هر دو طرف نیست؛ زیرا این دو کشور وابستگی اقتصادی دارند.»

این در حالی است که پس از بسته‌شدن گذرگاه مرزی تورخم، گفت‌وگوها میان مقام‌های پاکستان و افغانستان آغاز شده؛ اما تا کنون این گفت‌وگوها نتیجه‌ای در پی نداشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: