هم‌زمان با افزایش گرما در کشور، دانش‌آموزان دوره‌های ابتداییه و متوسطه در کابل، هرات، بلخ و جوزجان، خواستار تعطیلی مکتب‌ها شده‌ اند.

نورالله، دانش‌آموز صنف هشتم در لیسه‌ی «زرغون‌شهر» در کابل، می‌گوید که در دو هفته‌ی پسین به دلیل گرم‌شدن هوا، بارها در صنف خون دماغ شده و به همین دلیل نتوانسته است به درس‌هایش درست رسیدگی کند.

این دانش‌آموز، می‌افزاید: «از دولت می‌خواهیم مکتب‌ها را تا یک مدت که گرمی تمام شود، رخصت کند. این ماه بسیار گرم است، در این هوای گرم درس‌خواندن سخت است. به خاطر گرمی بیش از حد و خون بینی شدنم، گاهی سردرد می‌شوم و به درس‌‌ها رسیدگی نمی‌توانم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

دمای هوا در هفته‌های پسین به گونه‌ی کم‌پیشینه‌ای در کشور افزایش یافته و در شماری از ولایت‌ها درجه‌ی حرارت به بیش از ۴۵ درجه‌ی سانتی‌گراد رسیده است.

گرمی روزافزون و نبود دست‌گاه‌های خنک‌کننده در مکتب‌ها، شماری از دانش‌آموزان را با مشکلات صحی روبه‌رو کرده است.

مصطفا، دانش‌آموز صنف سوم در جوزجان، می‌گوید که به دلیل گرم‌شدن هوا، برخی از دوستانش در صنف از حال می‌روند. او می‌افزاید: «در صنف ما نفر یا بینی‌اش خون می‌شود یا هم ضعف می‌کند. آب سرد هم نیست که ما از آن استفاده کنیم. این وضعیت گاهی سبب غیرحاضری ما هم می‌شود. در این شرایط مکتب‌ها باید رخصت باشند.»

ارسلان، دانش‌آموز صنف دوم در بلخ، نیز می‌گوید که آنان از ۸:۰۰ صبح تا ۱۲:۰۰ چاشت در مکتب اند و به آب آشامیدنی سالم نیز دست‌رسی ندارند. به گفته‌ی او، بالارفتن بیش از اندازه‌ی دما سبب شده است که دانش‌آموزان با مشکل روبه‌رو شوند و درس‌ها را درست یاد نگیرند.

این تنها دانش‌آموزان در کابل، جوزجان و بلخ نیستند که از نبود دست‌گاه‌های خنک‌کننده در مکتب‌های خود گلایه دارند و خواستار تعطیلی مکتب‌ها اند؛ بل دانش‌آموزان در هرات نیز خواست مشابه دارند.

محمدعرفان، دانش‌آموز صنف چهارم در هرات، نیز از ریاست معارف این ولایت می‌خواهد که مکتب‌ها را تا زمان پایین‌آمدن گرما رخصت کنند.

با این حال، مسئولان ریاست معارف هرات، در باره‌ی تعطیلی مکتب‌ها در این ولایت، می‌گویند که به دلیل تکمیل‌شدن نصاب تعلیمی، درس‌های دانش‌آموزان به گونه‌ی عادی ادامه خواهد یافت.

عبدالله امینی، رییس معارف هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما در این مورد صحبت کردیم؛ اما به دلیل تکمیل‌شدن نصاب تعلیمی، باید درس‌ها ادامه یابد. اعضای نظارت ما بررسی می‌کنند. اگر کدام مکتبی تخطی بکند، مسئولیت به گردن خود شان است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان ریاست معارف بلخ نیز، تعطیلی مکتب‌ها در این ولایت را، در روزهای آینده‌ امکان‌پذیر نمی‌دانند.

عبدالجلیل شهیدخیل، رییس معارف بلخ، می‌گوید: «ما در این مورد با وزارت معارف صحبت کردیم. اکنون اگر مکتب‌ها را رخصت کنیم، در زمستان با مشکل روبه‌رو می‌شویم. شاگردان در زمستان در میان برف درس خوانده نمی‌توانند، به همین خاطر بنا به ضرورت درس‌ها ادامه می‌یابد.»

دانش‌آموزان در حالی خواستار تعطیلی مکتب‌ها شده اند که در سال‌های گذشته، پس از پایان آزمون‌های نیمه‌ی سال، مکتب‌ها در ماه اسد رخصت می‌شدند؛ اما امسال چنین نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: