Asset 1SWN

یورش هواداران ترامپ به کانگرس؛ ۴ تن کشته و ۵۲ تن بازداشت شدند

US protest 2

هواداران دونالد ترامپ، به کانگرس ایالات متحده یورش برده‌اند. هواداران دونالد ترامپ روز چهارشنبه هفدهم جدی، با یورش به کانگرس ایالات متحده، نشست در بارۀ تأیید نتایج انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا را برهم زدند. معترضان هوادار ترامپ توانستند وارد ساختمان مجلس سنا شوند.

نیروهای گارد ملی آمریکا معترضان را از محوطۀ کانگرس بیرون کشیده و اشغال کانگرس پس از حدود چهار ساعت پایان یافته است.

خبرگزاری‌های معتبر جهانی گزارش کرده است که ۴ تن در اعتراض‌ها در نزدیک کانگرس آمریکا جان باخته‌اند و ۵۲ تن دیگر از سوی پولیس بازداشت شده‌اند.

پیش از آغاز این اعتراض‌ها، ترامپ در برابر تجمع‌کننده‌گان سخنرانی کرد و بار دیگر گفت که در انتخابات تقلب شده و از مردم خواست که باید رأی خود را پس بگیرند. او به هوادارانش گفت که هرگز شکست را نمی‌پذیرد و از آنان خواست تا به سوی کانگرس حرکت کنند.

از سوی دیگر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور دونالد ترامپ دقایقی پیش از آغاز نشست مشترک کنگره با درخواست دونالد ترامپ مبنی بر رد پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده مخالفت کرده است.

پنس اعلام کرد که اختیار لازم برای عدم تأیید پیروزی جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب این کشور را به گونۀ یکجانبه ندارد. دونالد ترامپ، ابراز امیدواری کرده بود که معاونش مانع از تأیید پیروزی جو بایدن شود.

هم‌زمان با این توییتر امکان توییت کردن را برای ۲۴ ساعت از ترامپ گرفت. توییتر تهدید کرده است که حساب شخصی دونالد ترامپ در صورت نقض مجدد مقررات استفاده از این شبکه اجتماعی به گونۀ دایمی تعلیق خواهد شد. فیسبوک نیز دست‌سی ترامپ را به گونۀ موقت از فعالیت در این صفحه، محدود کرده ‌است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا پس از اعتراض‌ها در یک سخنرانی تلویزیونی گفته است که این رویداد نمایانگر کل جامعه آمریکا نیست. او افزوده: «من از این یاغیان می‌خواهم که فوراً عقب بنشینند و اجازه دهند فرآیند دموکراتیک جاری شود.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نماینده‌گان آمریکا با فرستادن نامه‌یی به اعضای این مجلس اعلام کرده که نشست بررسی و تایید نتیجۀ انتخابات ریاست‌جمهوری از سر گرفته خواهد شد.

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام