مسئولان در ریاست عمومی پلیس ترافیک وزارت امور داخله، می‌گویند که از آغاز سال ۱۴۰۲ تا کنون، ۲۴۷ رویداد ترافیکی در سراسر کشور رخ داده که در نتیجه‌ی آن، ۱۵۳ تن جان باخته و ۳۶۶ تن دیگر زخمی شده اند. عبدالودود خیرخواه، رییس عمومی پلان و احصائیه در این ریاست، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در ولایت‌هایی مانند ننگرهار، لغمان، کندهار، هرات که در مسیر شاه‌راه‌ها قرار دارند، گراف حادثه‌ها بیش‌تر بوده است. رعایت‌نشدن قواعد ترافیکی از سوی رانندگان که ۷۹ درصد از دلیل‌های ترافیکی در جریان بیش‌تر از یک سال اخیر بوده و تا کنون، ۱۵۸۲ حادثه به این دلیل در سراسر افغانستان رخ داده است.»

در همین حال، مسئولان صحی و مدیریت‌های ترافیک ننگرهار، کندهار و هرات، از  کشته و زخمی‌شدن ۶۵۵ تن در نتیجه‌ی رویدادهای ترافیکی در هفته‌ی پسین، خبر می‌دهند. عبدالحلیم حسنی، آمر شفاخانه‌ی «میرویس‌ نیکه» در کندهار، می‌گوید که در جریان روزهای عید، ۲۹۳ تن از رویدادهای ترافیکی متضرر شده اند. او می‌افزاید: «در جریان شش روز اخیر، ۲۹۳ تن متضرر از رویدادهای ترافیکی اند که درمان می‌شوند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، معاون مدیریت عمومی ترافیک کندهار، می‌گوید که در هفته‌ی اخیر، ۱۵۴ رویداد ترافیکی در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت، ثبت شده است.

همین گونه، عبدالحمید محمدی، آمر بررسی حوادث ترافیکی مدیریت ترافیک پروان، می‌گوید که از روزهای عید تا کنون، در پنج رویداد ترافیکی در این ولایت، ۱۶ تن کشته و زخمی شده اند. آقای محمدی، می‌افزاید: «از اول عید تا کنون، پنج رویداد ترافیکی در مربوطات پروان رخ داده است که در نتیجه، یک کودک و هفت مرد کشته و نه مرد دیگر زخمی شده اند.»

در همین حال، مسئولان صحی در هرات و ننگرهار، می‌گویند که از آغاز امسال تا کنون، در نتیجه‌ی رویدادهای ترافیکی، نزدیک به یک هزار و ۲۰۰  کشته و زخمی به شفاخانه‌های حوزه‌ای این ولایت‌ها آورده شده اند.

در سوی دیگر، محمدفرهاد افضلی، آمر بخش عاجل شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، هم‌چنان می‌گوید که در روزهای عید، ۱۸۰ زخمی داشتند و روزانه ۲۵ تا ۳۵ رویداد را ثبت می‌کنند. او می‌افزاید: «طبق آماری که ما در اتاق عاجل ثبت کرده‌ایم، ۱۰۲۵ واقعه‌ی مجروح حادثه‌های ترافیکی آورده شده و شش واقعه‌ی فوتی داشتیم. در ماه حمل، بیش‌تر حادثه‌ها از تصادم موترسایکل داشتیم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

نقیب‌الله رحیمی، سخن‌گوی ریاست صحت عامه‌ی ننگرهار، نیز می‌گوید: «در ولایت ننگرهار ۱۲۲ تن در جریان حادثه‌های ترافیکی در شب‌وروزهای عید زخمی شده اند که یکی از آن‌ها جان خود را از دست داد. شماری هم از شفاخانه‌ها رخصت شده اند و شماری هم هنوز در شفاخانه‌ها هستند.»

رویدادهای ترافیکی در حالی افزایش یافته است که ریاست عمومی پلیس ترافیک وزارت امور داخله، بی‌‌احتیاطی رانندگان، نبود ساحه‌ی دید از سوی رانندگان، نقص‌ها در سیستم ساختاری و ساختمانی جاده‌ها، نبود مقررات معین ترافیکی و مشکلات فنی موترها را از دلیل‌های اصلی افزایش رویدادهای ترافیکی در کشور، عنوان می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: