عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون نخست شورای عالی مصالحۀ ملی و از اعضای ارشد حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم می‌گوید که نوع حادثۀ کشته‌شدن پیرم‌قل ضیایی، معاون شورای مرکزی این حزب نشان می‌دهد این روی‌داد «ترور هدف‌مندانه» است.

معاون نخست شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (دوشنبه، سیزدهم ثور/اردیبهشت) در فیس‌بوک خود نوشته است که آمر پیرم‌قل ضیایی هنگام برگشت از جنگ با طالبان در یک ساحۀ امن ولسوالی رستاق ولایت تخار با بیش از ۱۰۰ سربازش پیاده می‌شود و در این هنگام تلفنش زنگ می‌خورد، هنگام صحبت یک راکت رهبری‌شده به سرش اصابت می‌کند.

به گفتۀ عنایت‌الله بابر فرهمند، به‌جز دو تن از نگه‌بانان پیرم‌قل ضیایی، به دیگران آسیب نرسیده است. او می‌افزاید که استفاده از چنین سلاح پیش‌رفته در افغانستان به ندرت دیده شده است و نهادهای کشفی و استخباراتی دولت برای روشن‌ساختن نوع حادثه و عاملان آن مسئولیت جدی دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیرم‌قل ضیایی روز گذشته در روستای «قلعۀ گرداب» ولسوالی رستاق ولایت تخار کشته شد. خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس تخار روز گذشته به رسانه‌ها گفت که آقای ضیایی در درگیری با جنگ‌جویان طالب کشته شده است و سه فرد وابسته به او و عضو نیروهای خیزش مردمی نیز در این روی‌داد زخمی شده‌اند.

مسئولیت کشته‌شدن پیرم‌قل ضیایی را طالبان برعهده گرفته‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان روز گذشته در توییترش نوشت که پیرم‌قل ضیایی در نتیجۀ انفجار ماین این گروه کشته است. مجاهد نیز ادعا کرده است که چهار نگه‌بان آقای ضیایی نیز در این روی‌داد کشته شده‌اند.

پیرم‌قل ضیایی از فرماندهان نامی ولایت تخار بود.

پیرم‌قل ضیایی از فرماندهان نامی ولایت تخار بود. او در دوران مقاومت معاون احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور بود. ضیایی هم‌چنان معاون حزب جنبش بود و در دور پانزدهم مجلس نماینده‌گان، نمایندۀ مردم تخار در این مجلس بود.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: