مسئولان در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گویند که برای مهار آب باران‌های موسمی در ۱۲ ولایت به هزینه‌ی ۴۵۰ میلیون افغانی، بندهای کوچک آب‌گیر می‌سازند. به گفته‌ی آن‌ها، با ساخت این بندها مشکل کم‌آبی در کشور تا اندازه‌ای حل خواهد شد.

نورالرحمان رحمان‌یار، مدیر عمومی برنامه‌ی ریاست تدارکات وزارت زراعت، امروز (شنبه، ۲۲ میزان)در جریان سفرش به ارزگان و در مراسم افتتاح ساخت یک بند آب‌گیر، می‌گوید که هزینه‌ی ساخت هر بند کوچک آب، سه میلیون افغانی می‌شود که از سوی این وزارت پرداخت خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رحمان‌یار، می‌گوید: «وزارت زراعت در نظر دارد با هزینه‌ی ۴۵۰ میلیون افغانی در ۱۲ ولایت به تعداد ولسوالی‌های موجود، یک بند آب بسازد. هزینه‌ها از بودجه‌ی داخلی داده می‌شود و در روزهای آینده کار عملی ساخت آن‌ها آغاز می‌شود.»

هرچند مسئولان وزارت زراعت، مشخص نکرده اند که این بندهای کوچک آب‌گیر در کدام ولایت‌ها ساخته خواهند شد؛ اما می‌گویند که کار ساخت هفت بند آب‌گیر را امروز در ارزگان آغاز کرده اند.

در همین حال، شماری از باشندگان ارزگان با این که از این اقدام وزارت زراعت استقبال می‌کنند؛ اما از مسئولان می‌خواهند که در این ولایت بندهای بزرگ آب بسازند.

محمدصادق، باشنده‌ی ارزگان، می‌گوید: «در گذشته از تمام زمین خود شش یا هفت خروار جواری و گندم برداشت می‌کردیم؛ اما امسال کم‌تر کاشته‌ام. با کم‌بود آب و دیگر مشکلات مواجه استیم. حکومت باید بندهای بزرگ بسازد. اگر بند آغاجان را بسازد، ما خیلی خوش‌حال می‌شویم.»

از سویی هم، کارشناسان امور مدیریت آب، نیز با ستایش از ساخت بندهای کوچک آب‌گیر، می‌گویند که در صورت تطبیق‌نشدن چنین پروژه‌هایی، خشک‌سالی در سال‌های پیش رو به بخش زراعت افغانستان آسیب جدی وارد خواهد کرد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

احمدالله احمدی، کارشناس و استاد دانش‌گاه، می‌گوید: «سطح آب زیرزمینی به ویژه در مناطق جنوبی، روزبه‌روز در حال کاهش است. حکومت باید برای رفع مشکل کم‌آبی در مناطق مختلف بندهای آب بسازد تا این مشکل حل شود.»

این در حالی است که چندی پیش، سازمان خوراک و کشاورزی ملل متحد (فائو)، پیش‌بینی کرده بود که امسال به دلیل خشک‌سالی در افغانستان، برداشت غله کم‌تر از حد متوسط ​​خواهد بود.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: