سمینار علمی_تحقیقی «انکشاف پایدار در افغانستان؛ چالش‌ها و فرصت‌ها»، امروز در آکادمی علوم افغانستان در کابل برگزار شد.

یوسف احمدی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی که پیام محمدحسن آخوند، رئیس‌الوزرا را قرائت می‌کرد، می‌گوید که حکومت سرپرست امارت اسلامی متعهد به ایجاد توسعۀ پایدار و انکشاف متوازن در افغانستان است.

به نقل از پیام رئیس‌الوزرا، پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی شرایط برای دست‌یافتن به توسعۀ پایدار مساعد شده است و حکومت‌داری خوب نیز امارت اسلامی را در این زمینه کمک می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یوسف احمدی می‌افزاید: «توجه در بخش اقتصاد و اجتماع، حکومت‌داری خوب و ایجاد زیربناها، از جمله اهداف توسعۀ پایدار است.»

از سوی دیگر، فریدالدین محمود، رئیس آکادمی علوم افغانستان می‌گوید که برای رسیدن به توسعۀ پایدار، درنظرگرفتن موارد مربوط به شریعت اسلام الزامی‌‎ست و تا زمانی‌ که شهروندان خود را با اسلام وفق ندهند، کشور به سمت توسعه قدم نخواهد نهاد.

آقای محمود هم‌چنان می‌‌افزاید که نظام پیشین، توجه جدی به توسعۀ پایدار و انکشاف متوازن در کشور نداشت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

فریدالدین محمود می‌گوید: «ما کوشش می‌کنیم که در نخست اسلام را به‌گونۀ درست نهادینه کنیم. زنان و مردان خود را به‌گونۀ درست به اسلام عیار کنند. در کشوری که اسلام نباشد، حتی اگر آزاد هم باشد، با ضررهای زیادی مواجه می‌شود.»

شرکت‌کننده‌گان این سمینار می‌گویند که استفاده از منابع طبیعی و تبدیل آن به کالای مورد نیاز، پشتی‌بانی سکتور خصوصی، مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت برای دست‌یافتن به توسعۀ پایدار، مهم و اساسی‌ست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: