بنیاد «فراخوان ژنوا»، که میزبان گفت‌وگوهای یک هفته‌یی با هیأت امارت اسلامی در ژنوا، پایتخت سویس بود، اعلام کرده که پس از این گفت‌وگوها، یک «اعلامیۀ بشردوستانه» تصویب شده است.

این بنیاد در توییترش نوشته که این اعلامیه شامل مسایل مهم، به‌شمول حفاظت و ارائۀ مراقبت‌های بهداشتی و آموزش برای همۀ شهروندان افغانستان است. افزون بر این، احترام به کمک‌های بشردوستانه و حفاظت از محیط‌زیست و میراث‌های فرهنگی از دیگر موردها در این اعلامیه‌اند که روی آن توافق شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فراخوان ژنوا، که در زمینۀ محافظت از غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها فعالیت می‌کند، از روز دوشنبه تا جمعه، نشستی را با یک هیأت امارت اسلامی پشت درهای بسته میزبانی کرد.

به نقل از وزارت خارجۀ سویس، لطیف‌الله حکیمی، رئیس کمیسون تصفیۀ صفوف وزارت دفاع امارت اسلامی، این هیأت ۱۰ نفری را در ژنوا رهبری کرده است.

این هیأت برای یک هفته با سازمان‌های غیردولتی، امدادرسان و برخی از مقام‌های سویس و دیگر کشورهای اروپایی گفت‌وگو کرده است.

احترام به حقوق بشر، کمک‌های بشردوستانه، حفاظت از امدادگران و غیرنظامیان، حفاظت از کودکان و پاک‌سازی ماین‌ها و موادمنفجرنشده، از موضوعات مورد بحث در این نشست گفته شده‌اند.

وزارت خارجۀ سویس اما تأکید کرده است که این گفت‌وگوها به معنی به‌رسمیت‌شناختن امارت اسلامی نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این وزارت هم‌چنان افزوده که افغانستان به دلیل جنگ‌ها، شیوع کووید ۱۹، پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن و نیز وضعیت آب‌وهوا به‌ویژه در زمستان، در یک وضعیت اضطراری پیچیده قرار دارد و به‌دلیل رسیده‌گی به این وضعیت، امارت اسلامی به این نشست دعوت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: