تلفات انفجار در مدرسه‌ای در مرکز سمنگان، به ۱۹ کشته و ۲۳ زخمی افزایش یافته است.

سیدمحمدعثمان حمیدی، رییس شفاخانه‌ی ولایتی سمنگان، به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجه‌ی انفجار امروز (چهارشنبه، ۹ قوس) در یک مدرسه‌ی دینی این ولایت به نام «جهادیه»، ۱۹ تن کشته و ۲۳ تن دیگر زخمی شده‌ اند.

رییس شفاخانه‌ی ولایتی سمنگان، می‌‌افزاید که کودکان نیز شامل کشته‌شدگان و زخمیان این رویداد اند. پزشکان وضعیت زخمیانی را که برای درمان بیش‌تر به شفاخانه‌ی حوزه‌ای بلخ انتقال داده شده، قناعت‌بخش عنوان کرده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این انفجار پس از چاشت امروز در هنگام ادای نماز جماعت در مدرسه‌‌ی «جهادیه»‌ی ولایت سمنگان در مربوطات شهر ایبک، مرکز این ولایت، رخ داد.

عبدالنافع تکور، سخن‌گوی وزارت امور داخله، به دنبال این انفجار اعلام کرد که در نتیجه‌ی این انفجار حدود ۱۰ دانش‌آموز این مدرسه کشته شده و شماری نیز زخم برداشته اند.

آقای تکور، گفته است که نیروهای کشفی و امنیتی به شدت تلاش می‌کنند تا عاملان این «جنایت نابخشودنی» را شناسایی کنند و به سزای عمل شان برسانند.

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در یک پیام تسلیت که از حساب تویتر ارگ پخش شده، این انفجار را به شدت محکوم کرده و گفته که ‏این حمله خلاف تمام اصول اسلامی و انسانی و «جنایت نابخشودنی» است.

در این پیام نوشته شده است: «دشمنان افغانستان و اسلام با این حمله که دانش‌آموزان قرآن و سنت را هدف قرار دادند، دشمنی شان را با اسلام آشکار ساختند. اطمینان می‌دهم که عاملین این جنایت بی‌پاسخ باقی نمی‌مانند.»

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی دولت پیشین، هم با پخش پیامی در صفحه‌ی فیسبوکش، این انفجار را محکوم کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آقای عبدالله نوشته که حمله بر نمازگزاران، دانش‌آموزان، مدرسه‌های دینی، مسجدها و عبادت‌گاه‌ها، خلاف ارزش‌های اسلامی و انسانی است.

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، نیز با پخش اعلامیه‌ای این انفجار را به شدت محکوم کرده و آن را خلاف همه‌ی ارزش‌های انسانی و اسلامی خوانده است.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: