مسئولان اداره‌ی تعلیمات تخنیکی و مسلکی افغا‌نستان، روز سه‌شنبه، ۳ دلو، در نشستی در مرکز رسانه‌های حکومت از تأیید و منظوری طرحی از سوی ریاست‌الوزرا خبر دادند. مسئولان این اداره هدف از این طرح را آموزش مهارت‌های اداری و مدیریت برای نیروهای امارت اسلامی عنوان می‌کنند.

غلام‌حیدر شهامت، سرپرست اداره‌ی تعلیمات تخنیکی و مسلکی، می‌گوید که این طرح برای یک سال‌و‌نیم است و به آن شمار از نیروهای امارت اسلامی که فارغ از صنف‌های نهم و دوازدهم یا معادل این صنف‌ها هستند، مهارت‌های مدیریت و مهارت‌های اداری آموزش داده می‌شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «در سال اول حاکمیت امارت اسلامی، ما کورس‌های کوتاه‌مدت را برای اصول اداری و مدیریت شروع کردیم که ۲۸۰۰ تن فارغ داشت. برای غنی‌سازی، این طرح به ریاست‌الوزرا پیشنهاد شد و اکنون منظوری ریاست‌الوزرا را گرفتیم. هدف این طرح مجاهدین است که سالیان سال مجاهدت کردند و سند تحصیلی یا مهارت کاری نداشتند.»

مسئولان اداره‌ی تعلیمات تخنیکی و مسلکی، می‌افزایند که نصاب‌ آموزشی و تحصیلی ویژه برای آموزش نیروهای امارت اسلامی تهیه شده‌ است و ثقافت اسلامی، آشنایی با اصول و اساسات مدیریت، مهارت‌های مدیریت عامه، آموزش مهارت‌های مفاهمه و ارتباطات، آموزش کمپیوتر، زبان انگلیسی و برخی موارد دیگر مربوط به دفترداری و مدیریت، برای این نیروها آموزش داده می‌شود.

عبدالهادی مجاهد، مشاور تخنیکی اداره‌ی تعلیمات تخنیکی و مسلکی، می‌گوید که به کمک این طرح، نیروهای امارت اسلامی از حاشیه به نظام حکومت‌داری می‌آیند.

او می‌افزاید: «مجاهدین فرصت نکرده اند که درس و مشق شان را پیش ببرند و سند بگیرند، درس‌های شان را تکمیل کنند؛ در حالی که جان‌فدایی کردند، زندان، بی‌وطنی، مهاجرت و حتا قربانی را برای مجاهدت قبول کردند. این‌ها یا بی‌کار اند یا به کارهای شاق ناچار شده اند. این‌ها نباید در حاشیه‌ی نظام؛ بل که در متن نظام باید باشند. این‌ها نباید از فرصت‌های کاری محروم شوند، این‌ها توان‌مندی این را دارند که مدیریت و کار کنند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این حال، احسان‌الله قاسمی، رییس امور متعلمین و محصلین اداره‌ی تعلیمات تخنیکی و مسلکی، می‌گوید که این دوره‌ی ‌آموزشی روز نخست حمل ۱۴۰۳ در سراسر کشور آغاز خواهد شد.

گفتنی است که اداره‌ی تعلیمات تخنیکی و مسلکی برای این دوره‌ی آموزشی نیروهای امارت اسلامی، ۳۷۳ مرکز را در کابل و ولایت‌ها در نظر گرفته و قرار است ۲۰ هزار تن در این مرکزها جذب شوند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: