کار ساخت فاز دوم کانال قوش‌تپه در بلخ، امروز آغاز شد. مسئولان امارت اسلامی، امروز (چهارشنبه، ۱۹ میزان) در مراسم گشایش کار ساخت این کانال در شهرک بندری حیرتان در بلخ، می‌گویند که با پایان کار ساخت فاز دوم کانال قوش‌تپه، افغانستان به لحاظ تولیدات کشاورزی به خودکفایی می‌رسد.

مسئولان در ریاست انکشاف ملی، که مسئولیت تطبیق این پروژه را بر عهده دارند، می‌گویند که بخش دوم کانال قوش‌تپه ۱۷۵ کیلومتر است که از ولسوالی دولت‌آباد بلخ آغاز و تا ولسوالی اندخوی فاریاب، ادامه دارد. آن‌ها، می‌افزایند که کار ساخت فاز دوم کانال قوش‌تپه در بلخ، در حدود پنج سال به پایان‌ خواهد رسید و حدود سه میلیون جریب زمین در کناره‌های این کانال آبیاری خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

فرید عظیمی، مهندس در این ریاست، می‌گوید که هزینه‌ی ساخت فاز دوم این کانال، از سوی حکومت سرپرست پرداخت می‌شود. «هزینه‌ی فاز اول و دوم کانال قوش‌تپه از سوی حکومت امارت اسلامی پرداخت می‌شود. کار فاز اول تکمیل شده و فاز دوم آن امروز رسمی آغاز شده است.»

در همین حال، عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، در مراسم گشایش کار ساخت کانال قوش‌تپه، می‌گوید که با پایان کار ساخت این کانال، بخش کشاورزی افغانستان مکانیزه می‌شود و کشور به لحاظ تولیدات کشاورزی به خودکفایی خواهد رسید. معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، می‌گوید: «افغانستان در حالی که یک کشور زراعتی است، اما برای مکانیزه‌سازی زراعت آن هیچ تلاش بنیادی نشده است و در بخش واردات مواد خوراکی به کشورهای منطقه متکی است. امارت اسلامی تلاش می‌کند در راستای مدیریت زراعت و آب‌های کشور، توجه جدی کند.»

عطا‌ءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، نیز در این مراسم می‌گوید که با بهره‌برداری از کانال قوش‌تپه، افغانستان به مرکز تولید مواد غذایی در منطقه مبدل خواهد شد. او، می‌افزاید: «این کانال بزرگ آبی، افغانستان را در بخش مواد خوراکی به استقلالیت می‌رساند و در کنار آن، می‌تواند کشور را به مرکز تولید مواد خوراکی در منطقه مبدل کند.»

افزون بر این، عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرا، در مراسم گشایش کار ساخت بخش دوم کانال قوش‌تپه، می‌گوید که جریان کار این کانال با ۲۸۵ کیلومتر درازا و ۱۵۲ متر پهنا، از ولسوالی کلدار بلخ آغاز و با گذر از این ولایت و جوزجان، به فاریاب می‌رسد. حنفی، می‌افزاید: «برخی افراد نگرانی‌های زیادی داشتند که گویا کار این کانال تکمیل نمی‌شود، این طرح در مسیری که جریان دارد مناسب نیست و آیا آب جریان پیدا خواهد کرد یا خیر؟ اما خوش‌بختانه این طرح در حال تکمیل شدن است.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

از سویی هم، شیرمحمد عباس ‌استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، به کشورهای منطقه تأکید می‌کند که نگرانی‌های شان در باره‌ی استفاده از آب دریای آمو را از راه‌های دیپلماتیک حل کنند. او، می‌گوید: «کشورهای همسایه به جای نگرانی بیاید با ما از راه دیپلماتیک بحث و نگرانی‌های شان را بیان کنند. تیم ما برای گفت‌وگو آماده است.»

گفتنی است که کار ساخت فاز نخست کانال قوش‌تپه با درازای ۱۰۸ کیلومتر، به تازگی پایان یافت و امروز به بهره‌برداری رسید.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: