باشنده‌گان ولسوالی‌های پکتیا که زیر کنترل طالبان‌اند، می‌گویند، طالبان مسلح در این مناطق تدریس شماری از مضمون‌های مکتب را ممنوع کرده‌اند، اما مسئولان ریاست معارف این ولایت می‌گویند که روند تدریس این مضمون‌ها به‌گونۀ عادی جریان دارد.

طالبان مسلح علاوه بر ولسوالی‌های پتان، سمکنی، جانی‌خیل و آریوب‌زازی به آمران مکتب‌های شماری از مناطق دیگر گفته‌اند که به‌جای مضمون‌های وطن‌دوستی، فرهنگ، تعلیمات مدنی و حرفه مضمون‌های دیگری تدریس کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، یک باشندۀ ولسوالی سمکنی ولایت پکتیا می‌گوید که طالبان هفتۀ یکبار به لیسه عالی سمکنی می‌روند و در آنجا به دانش‌آموزان نحوۀ کاربرد سلاح را آموزش می‌دهند.

او می‌افزاید که طالبان افکار خود را به دانش‌آموزان یاد داده و می‌خواهند آنان را به صفوف خود جذب کنند.

باشنده‌گان پکتیا به سلام‌وطندار می‌گویند که در ابتدا موضع طالبان در قبال آموزش دختران سخت بود و این گروه از ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم خبر داده بودند، اما به لطف تلاش‌های بزرگان و ساکنان محلی حالا دختران می‌توانند تا صنف دوازدهم تحصیل کنند.

آنان می‌گویند، طالبان به آموزگاران تمام مکتب‌ها گفته‌اند که به جای مضمون‌های وطن‌دوستی، فرهنگ و تعلیمات مدنی مضمون‌های دیگری تدریس کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دو تن از آمران مکتب‌های ولسوالی‌های سمکنی و پتان پکتیا به شرط افشانشدن نام‌شان به سلام‌وطندار می‌گویند، طالبان جلو تدریس برخی از مضمون‌ها را گرفته‌اند.

با این حال، طالبان مسلح ممنوعیت تدریس شماری از مضمون‌ها در مکتب‌ها را رد می‌کنند و می‌گویند که تنها مضمون فرهنگ را پیش از این ممنوع کرده بودند و روند تدریس دیگر مضمون‌ها به گونۀ عادی جریان دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید، اگر در برخی مناطق جدا از مضمون فرهنگ، تدریس مضمون‌های دیگر ممنوع شده باشد، آنان این موضوع را بررسی می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، مسئولان ریاست معارف پکتیا می‌گویند، خبرهایی را در این مورد شنیده‌اند، اما می‌افزایند که پسران و دختران طبق معمول به مکتب می‌روند و مشغول فراگیری هستند.

ولایت پکتیا داری ۴۰۶ مکتب است که اکنون بسیاری از این مکتب‌ها در مناطق زیر کنترل طالبان فعالیت می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: